Jana Kababíková: Keď mám Humenné rada, tak aj s jeho nedostatkami

  • Kategória: Rozhovory
  • Uverejnené 07. 08. 2014
  • Napísal: Stanislav Mikita
jana-kababikova

Študentom, ktorých učila, sa do pamäti zapísala najmä jej ľudským prístupom, vtipom a pozitívnou energiou. Okrem pedagogickej práce na Gymnáziu arm. gen. L. Svobodu sa venuje aj publikačnej činnosti či jazykovým korektúram. V rozhovore predstavujeme prvú ženu, ktorá bude obohacovať pravidelne tento portál jej komentármi. PaedDr. Jana Kababíková.

Skúste na úvod našim čitateľom opísať, aké bolo Vaše detstvo a čomu ste sa venovali?
Moje detstvo bolo naplnené zážitkami z nádherných prázdnin, dobrými učiteľmi v dobrej škole, poznávaním vždy niečoho nového, čítaním kníh a večnými hádkami so súrodencami, kto dnes vynesie kôš. Okrem poslednej veci všetko ostatné napĺňa môj život aj dnes. A prázdniny sa zmenili na nádhernú dovolenku.

Po štúdiu na humenskom gymnáziu som odišla študovať na Pedagogickú fakultu v Nitre, kde som jeden rok aj pôsobila, ale z troch dôležitých hodnôt - práca, láska, domov – som vtedy pre svoj šťastný život potrebovala asi najviac tú tretiu, preto som sa vrátila do Humenného, kde som sa po dvojročnom vychovávateľskom pôsobení stala učiteľkou v škole svojich stredoškolských štúdií.

Čo Vaša aktuálna práca? Čomu sa teraz venujete?
Dlhoročne sa venujem učiteľskej profesii, ktorá je krásna, ale ťažká, vyčerpávajúca, ale aj napĺňajúca, odhaľujúca trpké osudy mnohých mladých ľudí, ale zároveň prinášajúca veľa radosti z ich úspechov, neuveriteľných výhovoriek a úprimného smiechu.

Ktorí ľudia Vás v živote najviac inšpirovali a motivovali k tomu, čo teraz robíte?
Nikdy som tak neuvažovala, ale vždy som chcela slušne žiť, správať sa korektne k ľuďom, robiť dobre svoju prácu, vedieť oddychovať, čo najmenej sa obklopovať vecami a celý život sa čudovať. Tak sa snažím žiť, i keď nie všetko sa vždy podarí. Najviac som rada, že som mala dobrých a obetavých rodičov, ktorí v nás podporovali túžbu po poznaní a naučili nás veľa a zodpovedne pracovať, že som si vybrala správne povolanie, lebo ono determinuje aj ostatné – vnútorný pokoj, vzťahy s ľuďmi, radosť zo života.

Popri rodičoch boli mojimi vzormi aj moji učitelia zo základnej (p. Novická, Pakanová, Hrivňák, Romanová, ...) i strednej školy (p. Savková, Kireš, Kerekanič, ...). Vždy sa ku mne správali s úctou. Dokonca mám taký pekný zážitok, že som sa po rokoch náhodne stretla s pani vychovávateľkou Voroňákovou, ktorá si ma pamätala zo škôlky a na dôvažok mi dala dve moje fotografie z nejakého vystúpenia v materskej škole. Bolo to milé a my niekedy nevďačne zabúdame na dobrých ľudí a dôležité zážitky zo škôlky. Asi aj tam sú korene nášho postoja k životu.

Viacerí ľudia z rôznych dôvodov odišli z Humenného. Čo drží Vás v našom meste?
Mňa nič nedrží, ja som tu rada. Možno, keby som tu nemala prácu, aj ja by som musela nútene žiť niekde inde. Nikdy som v sebe nemala nepochopiteľný nepokoj ľudí, ktorí chcú za každú cenu odísť z Humenného, lebo tu je vraj nuda, nič sa tu nedeje atď. Ja som sa nikdy nenudila, preto neviem, ako sa nuda prežíva. Niekde som čítala, že nudí sa len hlúpy človek, ale ja si myslím, že nudí sa len nudný človek.

Skúsili by ste zo svojho pohľadu napísať, čo oceňujete na živote v našom meste a naopak čo Vám v našom meste chýba/prekáža?
Keď mám niekoho alebo niečo rada, tak aj s jeho nedostatkami. Páči sa mi tunajšia atmosféra, pokoj a okolie mesta, páči sa mi činnosť nadšencov, ktorí sa akýmkoľvek spôsobom venujú deťom, aby ich čas bol naplnený zmysluplne (plávaním, volejbalom, umeleckým prednesom, divadielkom, spevom, hudbou atď.).

Nepáči sa mi, že takmer dennodenne sa ma niekto pýta, či som videla v kriminovinách, čo sa stalo v Humennom, a vôbec sa mi nepáči, že nedostatok pracovných príležitostí núti mladú vzdelanú generáciu nevracať sa späť zo svojich vysokoškolských miest, prípadne odísť do cudziny. Myslím si, že už to mesto pociťuje. A k čomu by som sa chcela v komentároch vyjadrovať? Len k tomu, s čím sa z hľadiska svojej profesie stretávam.

Jana Kababíková - zoznam komentárov:
* O zdvorilosti

Pre občanov

Najbližšie udalosti

Žiadne udalosti

Nová inzercia

Najnovšie články

  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
Predchádzajúci Ďalší

Kúpalisko, plaváreň Humenné - otváracie hodiny pre verejnosť

28.07.2020 / Pre občanov

Kúpalisko, plaváreň Humenné - otváracie hodiny pre verejnosť

Pozrite si otváracie hodiny pre verejnosť na 31. týždeň pre plaváreň v Humennom.

Čítať viac

Výstavba cyklochodníka popri Laborci sa posúva do ďalšej etapy

22.07.2020 / Život

Výstavba cyklochodníka popri Laborci sa posúva do ďalšej etapy

Stavenisko „cyklochodník pri Laborci" je zložené z troch častí. Prvá etapa sa začína od Sninského mosta a jej základom je...

Čítať viac

Jasenovský tábor oslávi desiaty ročník špeciálnou témou!

20.07.2020 / Život

Jasenovský tábor oslávi desiaty ročník špeciálnou témou!

Tábor v Jasenove má tradíciu už od roku 2011. Denný letný tábor organizuje Obecný úrad Jasenov v spolupráci občianskym združením...

Čítať viac

Nezodpovedný prístup obyvateľov k likvidácii bioodpadu

20.07.2020 / Život

Nezodpovedný prístup obyvateľov k likvidácii bioodpadu

V niektorých častiach mesta sa naskytne aj pohľad na kopu biologicky rozložiteľného odpadu pred bránami rodinných domov. Nie je dovolené vykladať...

Čítať viac

SHMÚ vydal pre okres Humenné meteorologickú výstrahu!

16.07.2020 / Pre občanov

SHMÚ vydal pre okres Humenné meteorologickú výstrahu!

Slovenský hydrometeorologický ústav vydal v tomto období meteorologické výstrahy pre okres Humenné. 

Čítať viac