Oznam

   Na stránke pracujeme, aby sme vám čoskoro mohli priniesť nový obsah.

Trailer dokumentu Stretko už uzrel svetlo sveta

  • Kategória: Kultúra
  • Uverejnené 17. 03. 2014
  • Napísal: Lenka Mikitová
2014-03-stretko

Prednedávnom sme vás informovali o úspechu Humenčana Martina Šenca, ktorý sa podieľal na réžií a scenári filmu Stretko. Ide o dokument, ktorý ma priblížiť a lepšie spoznať charizmu saleziánov z pohľadu skupiny mladých ľudí, ktorá ich navštevuje. V súčasnosti je už na svete trailer k filmu i možnosť pozrieť si dokument v niektorých televíziách či zakúpiť DVD.

Dokument Stretko mali možnosť zhliadnuť vo februári saleziáni i niektorí mladí z humenského oratória, a tak sme sa pýtali na ich názor na film.

"Samotná myšlienka ma oslovila, keďže aj ja som členka stretka a vo svojom okolí sa mnokrát stretávam z otázkou, čo to tie stretká sú, čo tam robíme, prečo tam vlastne chodím. Uvedomujem si, že v pár vetách nie je vždy ľahké vystihnúť pointu a pri tomto filme, som mala pocit, že pointu vystihli. O to viac som sa zamýšľala, aké miesto má stretko v mojom živote a namotivovalo ma to nevzdávať sa ho. Páčila sa mi aj spojitosť s Don Boscom na Slovesku, lebo to bola super akcia (ak to môžem nazvať akciou) a bolo by mi ľúto, ak by z toho nebol žiaden záznam alebo niečo podobné. Veľmi oceňujem, túto myšlienku pretože vnímam silnú potrebu, dať ľuďom vedieť, že aj dnes je možné mať spoločenstvo, je možné cítiť prijatie a mať priateľov na dlhšie než len na pár mesiacov. Najviac sa mi páčil tandemový zoskok (či ako sa to volá) úplne krásne vyjadrenie vďaky." (Luana, 18 rokov)

"Videl som to už pomerne dávno, takže už si to až tak detailne nepamätám, ale v prvom rade to hodnotím ako skvelú vec a skvelý nápad. Častokrát sa už slovo stretko podľa mňa aj v našej saleziánskej mentalite stáva frázou a tento film ukazuje pravú hodnotu stretka a spločenstva. Zároveň vyvádza z omylu, že stretko je len zvyk v saleziánskych domoch a ľudia sa tam stretávajú, pretože to tak robia v každom meste. Zaujímavé boli svedectvá mladých ľudí, ktorí žijú aktívne, sú plní ambícii, majú svoje sny i trápenia, ale práve to ich stretko je pre nich priestor a čas, kde jednoducho zrelaxujú, oddýchnu si, načerpajú aj duchovne, stretnú obľúbených ľudí a môžu sa podeliť i so svojimi starosťami. Oceňujem tento nápad i výber témy a chválim autora(ov). Myslím, že sa ľuďom v tomto dokumente ponúkol pekný obraz spoločenstva, ktoré funguje a ľudia do neho radi patria." (Michal, 17 rokov)

„V tom filme mi niečo chýbalo.. asi to, že si myslím, že pre človeka, ktorý stretko nikdy nezažil, by nebol tento film impulzom. Plus mi tam trochu chýbalo zdôraznenie toho, že toto je vlastne dosť unikátna vec v saleziánskom svete a vďačíme za to komunizmu (ten pôvod v komunizme tam bol trochu zachytený). „Herci“ boli fajn, ilustrovať to na príklade fungujúceho stretka bol dobrý nápad. A téma celého filmu určite tiež, pretože poukázať na to, že existuje aj takáto možnosť ľudského vyzrievania v stálom a fungujúcom spoločenstve stojí určite za zmienku. Osobne som čakal trochu viac.“ (Lukáš, 28 rokov)

2014-03-stretko1

V súčasnosti sa stále komunikuje s televíziami o možnostiach vysielania filmu Stretko pre širšiu verejnosť. "Rokujeme aj s ďalšími televíziami, ale momentálne sú médiá dosť zaneprázdnené situáciou na Ukrajine a blížiacimi sa prezidentskými voľbami. Veríme však, že si na dokument nájdu čas a objaví sa aj v ďalších televíziách, ktoré sme oslovili. Budeme o tom informovať na našej facebookovej stránke https://www.facebook.com/stretkofilm," prezradil samotný režisér Martin Šenc.

Televízia

Vysielacie dni

Televízia Karpaty

6.3., 7.3., 8.3., 9.3., 10.3., 11.3., 12.3.

Bardejovská televízia

15.3.

Televízia Bratislava

9.3., 13.4., 18.5., 15.6.

Televízia Ružomberok

marec, apríl, máj

Žilinská televízia Severka

marec

Niektoré z vyššie spomenutých televízií majú vysielanie sprístupnené aj cez internet, na ktorom si môžete pozrieť presný harmonogram vysielania. Už teraz si však film môžete žiadať v každom saleziánskom stredisku na Slovensku alebo objednať DVD na stránke http://www.donbosco.sk/tovar/dvd-stretko.

Viac o celom filme si môžete prečítať v rozhovore s režisérom a scénaristom Martinom Šencom.

Ak ste si náhodou nestihli vypočuť rozhlasové minidrámy, ktoré Martin napísal pre Slovenský rozhlas, tak sa budú opäť vysielať každý deň v termíne 7.-17.4. na digitálnom Rádiu Litera (SRo8) v rámci týždňa o svätcoch.

Pre občanov

Najbližšie udalosti

Žiadne udalosti

Najnovšie články

  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
Predchádzajúci Ďalší

Lackomoni - Denný tábor 2022

23.06.2022 / Život

Lackomoni - Denný tábor 2022

Ponuka denného tábora, cez ktorú môžu Vaše deti zmysluplne aj originálne stráviť časť letných prázdnin a rodičom pomôže vykryť...

Čítať viac

Live stream: "Motorpárty DEMON PROXIMUM 665"

13.05.2022 / Život

Live stream: "Motorpárty DEMON PROXIMUM 665"

Live stream z humenského námestie, kde sa od 9:30 hod. oficiálne začína "Motorpárty DEMON PROXIMUM 665". Čakajú na Vás zábery...

Čítať viac

Trička na pomoc Ukrajine

02.03.2022 / Život

Trička na pomoc Ukrajine

V duchu myšlienky #LáskaDávanímRastie by sme radi pomohli ľuďom na Ukrajine aj my z portálu nasehumenne.sk. Pripravili sme preto 3...

Čítať viac

Spievali sme pre „pápeža“

06.10.2021 / Školy

Spievali sme pre „pápeža“

Cirkevná spojená škola v Humennom a jej študentky sa aktívne zapojili do priebehu celej slávnosti v Košiciach. Sestry Miriama a...

Čítať viac

SHMÚ vydal pre okres Humenné meteorologickú výstrahu!

23.06.2021 / Pre občanov

SHMÚ vydal pre okres Humenné meteorologickú výstrahu!

Slovenský hydrometeorologický ústav vydal v tomto období meteorologické výstrahy pre okres Humenné. 

Čítať viac