Záujem o folklór neupadá u mladých ani v čase rapu a hip-hopu

  • Kategória: Kultúra
  • Uverejnené 26. 02. 2014
  • Napísal: Stanislav Mikita
2014-02-tanecny-dom8

V piatok 21. februára sa v Jasenove konal už druhý folklórny večer pod názvom Tanečný dom. Reč je o jedinečnom podujatí svojho druhu v širokom okolí. Účastníci mali možnosť na vlastnej koži okúsiť čaro ľudového tanca. Poskytnutú príležitosť využilo viac ako 110 záujemcov, prevažne v mladom veku.

„V prvej časti večera sa účastníci pod vedením profesionálnych tanečných pedagógov učili autentické tance z okolia, ako napríklad verbunk, karička, čardáš. V druhej časti si počas voľnej zábavy mohli dané tance vyskúšať. Myslíme, že je to atraktívna forma ako priblížiť folklór laickej verejnosti, pričom tance zvládne každý aj bez predchádzajúcej prípravy,“ priblížila zámer Ing. Lucia Sukeľová, ktorá je predsedníčkou komisie pre šport, kultúru, mládež a školstvo v obci Jasenov a stála za prípravou podujatia.

Celý projekt je realizovaný so zámerom priblížiť folklór mládeži. Ak mladí ľudia pravidelne netancujú v niektorej z lokálnych folklórnych tanečných skupín, môžu sa takto pod vedením odborníkov naučiť nové kroky a tí menej odvážni posedieť pri príjemnej cimbalovej hudbe. Celú myšlienku priniesol manžel a bývalý tanečník FS Kalina PharmDr. Ondrej Sukeľ. Vďaka finančnej podpore zo strany obce sa podarilo celú myšlienku zrealizovať a spolu s manželkou Luciou tak mohli podniknúť potrebné kroky, aby prebehli už dva tanečné domy v Jasenove.

O tanečnú kvalitu sa na prvom stretnutí pričinili Ing. Slavomír Ondejka (učiteľ tanca z TV relácie Kapura) a Mgr. art. Agáta Krausová, ArtD. (pedagóg tanca UKF Nitra). Pri druhom to boli Martin Topoľovský a Ivana Topoľovská (laureáti významných tanečných súťaží). O hudbu sa postarala ľudová hudba Borievka z Košíc, ktorá má bohaté skúsenosti s tanečnými domami. O spestrenie druhého tanečného domu sa tiež postarali členovia speváckej folklórnej skupiny Dupna, ktorí počas fašiangového večera zaspievali niekoľko piesní.

2014-02-tanecny-dom12

„Celá akcia sa stretla s veľkým nadšením nielen u milovníkov folklóru, ale aj u širokej verejnosti z našej obce i Humenného. Za jedným stolom i na jednom parkete sa streli rôzne generácie. Potešilo nás, že druhý tanečný dom mal v porovnaní s prvým oveľa väčšiu návštevnosť, hlavne zo strany mládeže. Dodáva nám to chuť pripravovať podobné podujatia aj naďalej,“ dodala Ing. Sukeľová.

* Viac o podobných aktivitách nájdete na ich fb stránke.

Pre občanov

Najbližšie udalosti

Žiadne udalosti

Nová inzercia

Najnovšie články

  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
Predchádzajúci Ďalší

Kúpalisko, plaváreň Humenné - otváracie hodiny pre verejnosť

28.07.2020 / Pre občanov

Kúpalisko, plaváreň Humenné - otváracie hodiny pre verejnosť

Pozrite si otváracie hodiny pre verejnosť na 31. týždeň pre plaváreň v Humennom.

Čítať viac

Výstavba cyklochodníka popri Laborci sa posúva do ďalšej etapy

22.07.2020 / Život

Výstavba cyklochodníka popri Laborci sa posúva do ďalšej etapy

Stavenisko „cyklochodník pri Laborci" je zložené z troch častí. Prvá etapa sa začína od Sninského mosta a jej základom je...

Čítať viac

Jasenovský tábor oslávi desiaty ročník špeciálnou témou!

20.07.2020 / Život

Jasenovský tábor oslávi desiaty ročník špeciálnou témou!

Tábor v Jasenove má tradíciu už od roku 2011. Denný letný tábor organizuje Obecný úrad Jasenov v spolupráci občianskym združením...

Čítať viac

Nezodpovedný prístup obyvateľov k likvidácii bioodpadu

20.07.2020 / Život

Nezodpovedný prístup obyvateľov k likvidácii bioodpadu

V niektorých častiach mesta sa naskytne aj pohľad na kopu biologicky rozložiteľného odpadu pred bránami rodinných domov. Nie je dovolené vykladať...

Čítať viac

SHMÚ vydal pre okres Humenné meteorologickú výstrahu!

16.07.2020 / Pre občanov

SHMÚ vydal pre okres Humenné meteorologickú výstrahu!

Slovenský hydrometeorologický ústav vydal v tomto období meteorologické výstrahy pre okres Humenné. 

Čítať viac