Oznam

   Na stránke pracujeme, aby sme vám čoskoro mohli priniesť nový obsah.

Tanečné divadlo v Humennom

  • Kategória: Kultúra
  • Uverejnené 09. 11. 2012
  • Napísal: Dominika Kostolníková
2012_11_ts_atak
foto: www.tdatak.sk

Prvú novembrovú nedeľu sa humenské pódium v kultúrnom dome prehýbalo pod tanečníkmi. Na pozvanie Saleziánov a Mestského kultúrneho strediska k nám po siedmich rokoch opäť zavítalo tanečné divadlo Atak z Bratislavy. Pod vedením Pavla Danka predstavilo svoju divadelnú hru „koNIEc cirkúsok srdca“.

Tesne pred štvrtou hodinou poobede sa divadelná sála Domu kultúry začala napĺňať. Zavítali tu fanúšikovia kultúry, aby si pozreli predstavenie divadelného súboru ATak. Pre nich síce v klasickej, ale pre bežného diváka v dosť neobvyklej podobe. Tanečnej. Nie vždy je však jednoduché priblížiť divákovi myšlienku aj takouto formou. Viac nám priblížil jeden z hercov, Pavol Danko: "Na divadle, v ktorom nie je hovorené slovo, je najťažšie to, že v ňom nie je hovorené slovo (smiech). To sa nám za tie roky ukazuje ako dosť vážny problém, zvlášť medzi ľuďmi, ktorí nie sú zvyknutí na symboliku a na jej čítanie. Bohužiaľ, škola v tomto smere nevychováva mladých ľudí, aby dokázali vnímať symboly a sú zvyknutí prijímať len hovorené alebo spievané slovo - čiže verbálne divadlo. To naše, keďže je neverbálne a používa reč znakov a symbolov, je pomerne ťažké na dešifrovanie."

Divadlo vstúpilo tento mesiac do jubilejnej pätnástej sezóny. Všetci herci sa tešia, pretože celé dielo je tvorené dobrovoľníkmi. Z hry majú radosť a peniazmi zo vstupného hradia len náklady spojené s prepravou, ubytovaním a pomôckami ako sú kostýmy, kulisy a rekvizity pri vystúpeniach. O bohatej tradícii tohto divadla hovorí aj počet ľudí, ktorí sa na podieľali na jeho tvorbe. "Za posledných 14 rokov sa u nás vystriedalo skoro 30 ľudí, či už tanečníkov alebo technikov. Mnohí z nich už majú svoje rodiny, dokonca detičky, takže máme už ďalšu generáciu malých atakárov. Počas týchto štrnástich rokov sme urobili dvakrát konkurz, takže momentálne je náš súbor kompletne obmenený."

Humenské publikum predstavenie vedelo oceniť. Na záver to potvrdil aj "standing ovation" a dlhé rozhovory medzi hercami a divákmi po predstavení. Derniéru tohto predstavenia si herci vychutnali v pondelok, keď vystupovali pre Cirkevnú spojenú školu sv. Cyrila a Metoda a Gymnázium Jána Zlatoústeho v Humennom.

Viac o divadelnom súbore ATak...

Herci z tanečného divadla ATak počas uplynulých rokov nacvičili 17 rôznych inscenácií. Tvorenie a prípravy divadla trvajú pol roka. Kreslia sa kulisy, navrhujú kostýmy, nacvičuje choreografia - všetci si navzájom pomáhajú a zapájajú sa do tvorby predstavenia. Hlavnou výpoveďou je síce tanec, celú atmosféru však dotvárajú aj kostýmy, svetlá či rekvizity. A samozrejme, dobrá pamäť. Určite nie je ľahké si pri viacerých predstaveniach všetko zapamätať: "Je jasné, že sa to pletie, pretože krokov je strašne veľa. Snažíme sa cvičiť aj vždy pred predstavením, aby sme si to pripomenuli. Ťažké je, keď hráme viaceré predstavenia a musíme sa nastaviť práve na to, ktoré ideme hrať. No a keď sa člove pomýli na javisku, tak musí improvizovať. V tom je tiež čaro - naučiť sa, čo urobíte, aby ste to nedali na sebe až tak prílš poznať, aby ste sa čo najrýchlejšie chytili alebo aby ste sa čo najnenápadnejšie vyparili (smiech). Je to súčasť divadla. To je tá krása, ktorá k nemu patrí. Nikdy neviete, ako sa skončí."


    Okrem tvrdej práce si divadelníci odnesú z predstavení aj mnoho zážitkov. Veľa pozitívnych, no k životu bohužiaľ patria aj negatívne. Myšlienku sa snažia podať vždy čo najlepšie, čo najviac sa zžiť s jednotlivými postavami, nie vždy to však dopadne dopadne podľa predstáv: "Pre každého divadelníka  je najťažším zážitkom, keď nemá komu hrať. Keď ľudia neprídu, alebo ich príde veľmi málo. Treba sa však nasadiť aj pre 20 ľudí v publiku, ktoré v skutočnosti môže poňať 400 ľudí. To sa nám už stalo, že sme hrali takmer presilovku. Na javisku nás bolo skoro viac ako ľudí v publiku. A druhou veľmi ťažkou vecou je, keď sa hrá pre ľudí, ktorí divadlo vidieť nechcú. Keď tam nasilu privedú nejakú školu a decká to v podstate nezaujíma, to sú veľmi ťažké veci. Keď sa stane nejaká chyba počas predstavenia, ja osobne to neberiem až tak tragicky, lebo divadlo je živé dielo, nie je to ako obraz, ktorý je už nemenný alebo natočený zostrihaný film. Divadlo je dynamické, čiže každé predstavenie môže byť iné. Samozrejme sa dá použiť z vlastných chýb a mrzí nás keď sa pomýlime, ale nie je to fatálne, nie je to také zlé, ako to, čo som spomínal pred tým."

Súbor vo svojich hrách často prezentuje aktuálne problémy, spoločenskú nevyrovnanosť a vnútorný svet človeka. Vždy sa snažia ľudí povzbudiť k tomu, aby sa zamysleli nad určitou životnou oblasťou, uvedomili si, kde sa v živote nachádzajú, a riešili problémy, ktoré neraz odsúvajú nabok. Divadelná hra koNIEc cirkúsok srdca zobrazuje boj Mladosti so Starobou. Nie vždy však fyzickou starobou: "Toto predstavenie hovorí o starobe duše. To znamená, keď človek príliš rýchlo zostarne a prestane v sebe vnímať stopu Božieho dieťaťa, stopu pravej mladosti, pravej radosti, pravej živelnosti. Keď sa mu nechce, keď má pocit že je zbytočný, navonok je smutný, stráca farby a my sme chceli ľudí vyburcovať, aby sa tohto stavu vyvarovali, resp. ak príde, aby ho prijali ako výzvu a aby zabojovali."

 

Pre občanov

Najbližšie udalosti

Žiadne udalosti

Najnovšie články

  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
Predchádzajúci Ďalší

Spievali sme pre „pápeža“

06.10.2021 / Školy

Spievali sme pre „pápeža“

Cirkevná spojená škola v Humennom a jej študentky sa aktívne zapojili do priebehu celej slávnosti v Košiciach. Sestry Miriama a...

Čítať viac

SHMÚ vydal pre okres Humenné meteorologickú výstrahu!

23.06.2021 / Pre občanov

SHMÚ vydal pre okres Humenné meteorologickú výstrahu!

Slovenský hydrometeorologický ústav vydal v tomto období meteorologické výstrahy pre okres Humenné. 

Čítať viac

Letná sezóna na humenskom kúpalisku je zahájená!

18.06.2021 / Život

Letná sezóna na humenskom kúpalisku je zahájená!

Letné kúpalisko v Humennom sa pre verejnosť otvára už tento víkend. V druhom stupni ostražitosti (oranžový okres) je kapacita kúpaliska...

Čítať viac

Nenechajme ich stáť bokom

17.06.2021 / Školy

Nenechajme ich stáť bokom

„Empatia“ – krátke slovo so silným významom. Vieme však ešte vôbec čo toto slovo znamená? Nezabudli sme na jeho význam...

Čítať viac

Hrozí nám, že nás Snina porazí. Podporte CSŠ Humenné

23.05.2021 / Školy

Hrozí nám, že nás Snina porazí. Podporte CSŠ Humenné

Milí naši dobrodinci, rodičia a priatelia školy, čerstvého ovocia a zeleniny nie je nikdy dosť. Vďaka nemu sme zdravší a...

Čítať viac