Inšpiratívne stretnutie s umením vo Vihorlatskom múzeu v Humennom

  • Kategória: Kultúra
  • Uverejnené 08. 07. 2020
  • Napísal: tlačová správa
0807

V poradí 57. ročník súťaže napriek aktuálnej mimoriadnej situácii spôsobenej pandémiou koronavírusu prekvapil nárastom celkového počtu prihlásených autorov. Zvýšený záujem zo strany neprofesionálnych výtvarníkov sa prejavil predovšetkým v mladšej vekovej generácii, čo hodnotíme ako výrazné pozitívum tohto ročníka. Zapojili sa autori takmer zo všetkých okresov Prešovského kraja (Bardejov, Humenné, Kežmarok, Medzilaborce, Poprad, Prešov, Stará Ľubovňa, Stropkov, Svidník a Vranov nad Topľou).

„Stretnutie s umením je vždy inšpiratívne. Je zdrojom obdivu, úžasu, prekvapenia, niekedy kritiky aj nesúhlasu, ale vždy obohacuje naše vnímanie, rozvíja poznanie, rozširuje obzor, a v neposlednom rade i vedomosti,“ uviedla PaedDr. Ela Porubänová z Galérie Miloša Alexandra Bazovského v Trenčíne. Takéto stretnutie majú možnosť zažiť i návštevníci Vihorlatského múzea v Humennom od 2. júla pri prehliadke aktuálnej kolekcie najlepších výtvarných diel Prešovského kraja za rok 2020.

Takéto stretnutie majú možnosť zažiť i návštevníci Vihorlatského múzea v Humennom od 2. júla pri prehliadke aktuálnej kolekcie najlepších výtvarných diel Prešovského kraja za rok 2020. V aktuálnom ročníku bolo do súťaže prihlásených celkovo 120 diel od 65 autorov. Výtvarné práce hodnotila dňa 4. júna 2020 odborná porota v zložení: PhDr. Edita Vološčuková, PhD. (predsedníčka poroty), Mgr. art. Elena Čániová, Mgr. art. Jaroslav Drotár, Akad. mal. Anna Hausová a Mgr. art. Peter Králik. Do výstavnej kolekcie zaradili 63 diel od 40 autorov, udelili trinásť cien a sedem čestných uznaní. Ocenená bola i jedna autorka priamo z Humenného (Emília Muličaková). V aktuálnom ročníku sa z hľadiska výtvarných techník potvrdil záujem autorov o akryl a olej. Zastúpený bol tiež pastel, akvarel a grafická tvorba rôznych druhov. Spestrením výtvarnej kolekcie sa stali diela využívajúce plstenie, či hlinu a z minulého ročníka už známe leptanie plechu.

8720201

I. veková skupina: autori vo veku od 15 do 25 rokov potešila viacerými novými menami. Kvalitou zaslaných prác sa autori oproti minulému roku zlepšili, i keď úroveň stále možno hodnotiť ako priemernú. Ocenenie za technické zvládnutie i umelecký náhľad si vyslúžili predovšetkým Viktória Bednárová a Patrik Kolbasa.

II. veková skupina: autori nad 26 rokov obsahovala umelecky najkvalitnejšie práce. Potvrdzujú to v súťaži už dobre známe mená Pavel Mochnacký a Andrej Mruz, ktorí podľa slov predsedníčky poroty dosahujú profesionálnu úroveň. Prekvapením tohto ročníka sa stala Lenka Rodaničová s nezvyčajne citlivo a zároveň realisticky vytvorenými portrétmi v technike maľby i kresby.

872020

Tohtoročné Výtvarné spektrum – Prešovský kraj vyniklo účasťou viacerých tvorivých osobností, ktoré presvedčili hodnovernosťou výtvarného spracovania, technickou precíznosťou a nápadom. Pozývame všetkých záujemcov na toto inšpiratívne stretnutie s výtvarným umením, ktoré je vo Vihorlatskom múzeu v Humennom prístupné do 22. júla 2020.
Projekt z verejných zdrojov podporil Fond na podporu umenia.

Pre občanov

Najbližšie udalosti

Žiadne udalosti

Najnovšie články

  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
Predchádzajúci Ďalší

Hrozí nám, že nás Snina porazí. Podporte CSŠ Humenné

23.05.2021 / Školy

Hrozí nám, že nás Snina porazí. Podporte CSŠ Humenné

Milí naši dobrodinci, rodičia a priatelia školy, čerstvého ovocia a zeleniny nie je nikdy dosť. Vďaka nemu sme zdravší a...

Čítať viac

Očkovacie centrum je naďalej v plnej prevádzke

07.05.2021 / Život

Očkovacie centrum je naďalej v plnej prevádzke

Vakcinačné centrum v Humennom, nachádzajúce sa v priestoroch Obchodnej akadémie, zatiaľ zaočkovalo 12 030 osôb.

Čítať viac

Humenské zajace si vyslúžili slovenský rekord!

07.05.2021 / Život

Humenské zajace si vyslúžili slovenský rekord!

Tohtoročná veľkonočná výzdoba v našom meste bola unikátna. Dominantou námestia pred Mestským kultúrnym strediskom bola „čokoládová“ trojčlenná zajačia rodinka, ktorá...

Čítať viac

Kvalita vyučovania na cirkevnej spojenej škole prináša úspechy

14.04.2021 / Školy

Kvalita vyučovania na cirkevnej spojenej škole prináša úspechy

Kvalita vyučovacieho procesu, ktorú škola ponúka, ide ruka v ruke s úspechmi, ktoré jej žiaci dosahujú. Znovu sú toho dôkazom...

Čítať viac

ZŠ Pugačevova prevalcovala KK Dejepisnej olympiády

14.04.2021 / Školy

ZŠ Pugačevova prevalcovala KK Dejepisnej olympiády

Krajské kolo Dejepisnej olympiády už pozná svojich víťazov. V kategórii E (7. ročník) stojí na zlatom stupienku žiak Základnej školy...

Čítať viac