Záchrana interiérovej výzdoby vo Vihorlatskom múzeu

  • Kategória: Kultúra
  • Uverejnené 18. 12. 2019
  • Napísal: tlačová správa
1812

Popri reštaurovaní obrazov na plátne v Izbe uhorských kráľov v južnej časti kaštieľa v Humennom, pokračuje Vihorlatské múzeum v Humennom reštaurovaním dverí v historickom objekte. Dvere sa nachádzajú v najcennejšej časti kaštieľskeho interiéru, ktorý tvorí komplex miestnosti s iluzívnymi nástennými maľbami z konca 18. storočia.

Dobové zdobené dvere  dotvárajú celkový výzor unikátnej výzdoby interiéru šľachtického sídla z  obdobia klasicizmu.Štvoro zo siedmich dverí v historickom objekte kaštieľa  boli reštaurované s finančnou podporou Ministerstva kultúry Slovenskej republiky.

1

Pôvodné dvere z konca 18. storočia boli vyrobené zo smrekového dreva. Obojstranne zdobené dvere sú rozdelené na štyri obdĺžnikové polia s vyrezávanými festónmi (z lipového dreva) a dvoma štvorcovými poľami s rozetou.  Dvere sú vysoké 220 cm, široké 106 cm. Zárubne široké 20 cm sú jednoduché, festónová výzdoba  po obvode sa nachádza iba na jednej strane pri východe z miestnosti. Zdobené dvere vznikli súčasne s nástennými maľbami ako interiérová výzdoba realizovaná podľa dobovej módy rodom Csáky (vtedajší majitelia).

3

Súčasné reštaurátorské práce na obnove historických dverí  prebiehajú v ateliéri akademického  sochára Martina Kutného v Bardejove. V prvom kroku reštaurátorských zásahov boli  odstránené  sekundárne premaľby a tmely, bol vytmelený poškodený povrch a vyhotovené chýbajúce časti výzdoby. Farebne zjednocujúca úprava zreštaurovaného povrchu a výmena kovania na dverách prinavrátili dverám ich pôvodnú historickú podobu. 

4

V konečnej fáze reštaurátorských zásahov dôjde k obnove zárubní a osadeniu dverí, ktoré tak dotvoria ucelený priestor k už zreštaurovaným kaštieľskym miestnostiam.Výnimočnosť tohto,  doterajších a plánovaných reštaurátorských zámerov Vihorlatského múzea v Humennom spočíva v záchrane jedinečnej interiérovej kaštieľskej výzdoby historického objektu kaštieľa v Humennom.

Pre občanov

Najbližšie udalosti

Nová inzercia

Najnovšie články

  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
Predchádzajúci Ďalší

Klzisko - otváracie hodiny pre verejnosť

19.02.2020 / Pre občanov

Klzisko - otváracie hodiny pre verejnosť

Predpokladané časy korčuľovania pre verejnosť v roku 2020.

Čítať viac

Kúpalisko, plaváreň Humenné - otváracie hodiny pre verejnosť

17.02.2020 / Pre občanov

Kúpalisko, plaváreň Humenné - otváracie hodiny pre verejnosť

Pozrite si otváracie hodiny pre verejnosť na 8. týždeň pre plaváreň v Humennom.

Čítať viac

SHMÚ vydal pre okres Humenné meteorologickú výstrahu!

09.02.2020 / Pre občanov

SHMÚ vydal pre okres Humenné meteorologickú výstrahu!

Slovenský hydrometeorologický ústav vydal v tomto období meteorologické výstrahy pre okres Humenné. 

Čítať viac

Medzinárodná výstava Karpatská kraslica vo Vihorlatskom múzeu. Zapojíte sa aj vy?

08.02.2020 / Kultúra

Medzinárodná výstava Karpatská kraslica vo Vihorlatskom múzeu. Zapojíte sa aj vy?

Vihorlatské múzeum v  Humennom ako organizátor medzinárodnej súťažno-prezentačnej výstavy kraslíc Karpatská kraslica si dovoľuje osloviť verejnosť s výzvou k aktívnej účasti...

Čítať viac

Matej Soročin opäť postúpil do krajského kola v nemeckom jazyku

30.01.2020 / Školy

Matej Soročin opäť postúpil do krajského kola v nemeckom jazyku

Dňa 16. 1. 2020 reprezentovali Základnú školu na Pugačevovej ulici v Humennom v okresnom kole 30. ročníka Olympiády v nemeckom jazyku...

Čítať viac