Záchrana interiérovej výzdoby vo Vihorlatskom múzeu

  • Kategória: Kultúra
  • Uverejnené 18. 12. 2019
  • Napísal: tlačová správa
1812

Popri reštaurovaní obrazov na plátne v Izbe uhorských kráľov v južnej časti kaštieľa v Humennom, pokračuje Vihorlatské múzeum v Humennom reštaurovaním dverí v historickom objekte. Dvere sa nachádzajú v najcennejšej časti kaštieľskeho interiéru, ktorý tvorí komplex miestnosti s iluzívnymi nástennými maľbami z konca 18. storočia.

Dobové zdobené dvere  dotvárajú celkový výzor unikátnej výzdoby interiéru šľachtického sídla z  obdobia klasicizmu.Štvoro zo siedmich dverí v historickom objekte kaštieľa  boli reštaurované s finančnou podporou Ministerstva kultúry Slovenskej republiky.

1

Pôvodné dvere z konca 18. storočia boli vyrobené zo smrekového dreva. Obojstranne zdobené dvere sú rozdelené na štyri obdĺžnikové polia s vyrezávanými festónmi (z lipového dreva) a dvoma štvorcovými poľami s rozetou.  Dvere sú vysoké 220 cm, široké 106 cm. Zárubne široké 20 cm sú jednoduché, festónová výzdoba  po obvode sa nachádza iba na jednej strane pri východe z miestnosti. Zdobené dvere vznikli súčasne s nástennými maľbami ako interiérová výzdoba realizovaná podľa dobovej módy rodom Csáky (vtedajší majitelia).

3

Súčasné reštaurátorské práce na obnove historických dverí  prebiehajú v ateliéri akademického  sochára Martina Kutného v Bardejove. V prvom kroku reštaurátorských zásahov boli  odstránené  sekundárne premaľby a tmely, bol vytmelený poškodený povrch a vyhotovené chýbajúce časti výzdoby. Farebne zjednocujúca úprava zreštaurovaného povrchu a výmena kovania na dverách prinavrátili dverám ich pôvodnú historickú podobu. 

4

V konečnej fáze reštaurátorských zásahov dôjde k obnove zárubní a osadeniu dverí, ktoré tak dotvoria ucelený priestor k už zreštaurovaným kaštieľskym miestnostiam.Výnimočnosť tohto,  doterajších a plánovaných reštaurátorských zámerov Vihorlatského múzea v Humennom spočíva v záchrane jedinečnej interiérovej kaštieľskej výzdoby historického objektu kaštieľa v Humennom.

Pre občanov

Nová inzercia

Najnovšie články

  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
Predchádzajúci Ďalší

SHMÚ vydal pre okres Humenné meteorologickú výstrahu!

24.01.2020 / Pre občanov

SHMÚ vydal pre okres Humenné meteorologickú výstrahu!

Slovenský hydrometeorologický ústav vydal v tomto období meteorologické výstrahy pre okres Humenné. 

Čítať viac

Klzisko - otváracie hodiny pre verejnosť

22.01.2020 / Pre občanov

Klzisko - otváracie hodiny pre verejnosť

Predpokladané časy korčuľovania pre verejnosť v roku 2020.

Čítať viac

Humenčania sa dočkali nového ihriska!

21.01.2020 / Život

Humenčania sa dočkali nového ihriska!

Na ihrisku s umelou trávou boli práce koncom roka 2019 ukončené. Predĺženie termínu doby výstavby bolo spôsobené hlavne prekládkou elektrického...

Čítať viac

Kúpalisko, plaváreň Humenné - otváracie hodiny pre verejnosť

20.01.2020 / Pre občanov

Kúpalisko, plaváreň Humenné - otváracie hodiny pre verejnosť

Pozrite si otváracie hodiny pre verejnosť na 4. týždeň pre plaváreň v Humennom.

Čítať viac

Bilancujeme uplynulý rok. Aké netradičné mená dostali mladí Humenčania?

17.01.2020 / Život

Bilancujeme uplynulý rok. Aké netradičné mená dostali mladí Humenčania?

Mesiac január je známy najmä štatistickým bilancovaním uplynulého roka. Inak tomu nebude ani teraz. Zaujímavé informácie sa budú týkať najmä...

Čítať viac