Film Niečo naviac o dievčati s downovým syndrómom získal prestížnu cenu!

  • Kategória: Kultúra
  • Uverejnené 21. 02. 2019
  • Napísal: Tlačová správa
Nieco naviac_tvorcovia P. Kadlecik a M. Senc s manzelkami a protagonisti filmu

Autorská dvojica Palo Kadlečík a Martin Šenc, ktorá spoločne minulý rok v septembri uviedla do kín celovečerný dokumentárny film Niečo naviac, si včera v Primaciálnom paláci v Bratislave prevzala cenu Fra Angelica. 

Spolu s ďalšími laureátmi v oblasti slovesného, výtvarného a hudobného umenia, ktorí sa vo svojej tvorbe i práci pričinili o rozvoj kresťanskej kultúry na Slovensku, ich ocenila Rada Konferencie biskupov Slovenska (KBS) pre vedu, vzdelanie a kultúru, ktorú vedie ordinár Ozbrojených zborov a ozbrojených síl SR Mons. František Rábek.

Dokument Niečo naviac koncom roka 2018 zarezonoval v slovenských kinách a prejavili oň záujem viaceré televízie na Slovensku i v Čechách. Tvorcovia filmu spolu s jeho protagonistami dodnes organizujú projekcie aj v menších kultúrno-spoločenských priestoroch, kde osobne diskutujú o filme, ale aj o problematike Downovho syndrómu na Slovensku. 

Hlavnou aktérkou filmu je 13-ročná Dorotka s Downovým syndrómom. Jej rodičia kedysi odmietli ponuku lekárov zbaviť sa tohto dieťaťa. Dnes je z Dorotky teenegerka, ktorá má svoje sny a túžby tak ako všetci mladí ľudia v jej veku. Jeden sen ale prerástol všetky – stať sa herečkou... Pôvodne mal byť film Niečo naviac krátkometrážnym televíznym dokumentom o bratislavskom divadle Dúhadlo, v ktorom sa v úlohe hercov realizujú práve deti s Downovým syndrómom. Napokon sa však kameraman a režisér Palo Kadlečík, ako aj scenárista a dramaturg Martin Šenc zamerali na jednu z herečiek – a to práve na Dorotku Vlčkovú. Štyri roky objavovali jej zvláštny svet a to čo zachytili na kameru je jedinečné a nepoznané. Ich spolupráca nakoniec prerástla do rovnocenného autorského partnerstva. V divákovi svojim filmom zanechávajú dojem, že ľudia, ktorí majú vo svojom okolí dieťa s týmto syndrómom, môžu byť vlastne veľmi šťastní. 

Mladí tvorcovia sa rozhodli podať príbeh dievčaťa s Downovým syndrómom tak, aby mal potenciál osloviť široké spektrum divákov. Napriek náročnej a vážnej téme, ju autori podávajú pozitívnou formou s láskavým humorom. Snímka Niečo naviac prináša zároveň silné posolstvo, ktoré diváka doslova zasiahne. Ak dokážeme vyjsť zo svojho egoizmu a na chvíľu prestaneme dávať na prvé miesto seba, dostaneme oveľa viac, ako by sme čakali.

Dokumentárny film Niečo naviac do kín uviedla 20.9.2018 distribučná spoločnosť FILMTOPIA, hudbu k filmu zložila známa hudobná skladateľka Ľubica Čekovská.

Palo Kadlečík sa narodil v roku 1986 v Bratislave a vyštudoval Ekonomickú univerzitu. Tvorbe dokumentárnych filmov sa aktívne venuje od roku 2010 a v súčasnosti pôsobí ako kameraman a režisér v Lux communication. Jeho tvorbu predstavujú prevažne filmy o slovenských misionároch pôsobiacich vo svete. Je tiež zakladateľom a organizátorom skialpového filmového festivalu Snehová vločka.

Martin Šenc sa narodil v roku 1986 v Sobranciach, vyrastal v Humennom. Študoval slovenský jazyk a literatúru v Trnave, neskôr dramaturgiu a scenáristiku na Filmovej a televíznej fakulte VŠMU v Bratislave. Venuje sa filmovej, televíznej a rozhlasovej scenáristike, dramaturgii a príležitostne aj réžii. Spolupracuje so Slovenským rozhlasom, píše rozhlasové scenáre, ale aj filmové recenzie, eseje či fejtóny. Aktívne sa venuje aj hre na klavíri, vystupuje s viacerými umelcami, ale aj na doskách Radošinského naivného divadla či Red Cat Cabaret v Bratislave. 

Palo Kadlecik Martin Senc 2

Cena Fra Angelico, ktorú Rada pre vedu, vzdelanie a kultúru pri KBS udeľuje popredným umelcom, vedcom a teoretikom, je prejavom uznania zástupcom umeleckej obce zo strany Katolíckej cirkvi. Odkazuje na talianskeho maliara a dominikánskeho kňaza, ktoré vyhlásil za blahoslaveného Ján Pavol II. (v októbri 1982). Myšlienka podpory a ocenenia umelcov cenou Fra Angelico zo strany Konferencie biskupov Slovenska prostredníctvom jej Rady pre vedu, vzdelanie a kultúru od roku 2002 je prejavom uznania zástupcom umeleckej obce zo strany Katolíckej cirkvi, ktorí aj dnes, v čase úpadku kultúry, globalizácie, komercionalizácie a liberalizmu, napriek silnejúcemu tlaku neváhajú presadzovať vo svojej tvorbe kresťanské myšlienky a hodnoty.

 

LAUREÁTI ceny Fra Angelico 2019

Hudobné umenie:

1. doc. Mgr. art. Pavol Tužinský, ArtD.
2. Františkánska schóla Bratislava (súbor vedie organistka a zbormajsterka Mgr. Sylvia Urdová, PhD.)

Výtvarné umenie:

1. Milan Opálka, akad. sochár
2. Mgr. Peter Krupa
3. Juraj Krajčo, akad. sochár
4. Marek Trizuljak, akad. mal.

 

Slovesné umenie:

1. PaedDr. Blažej Belák
2. Ing. Pavol Kadlečík, Mgr. art. Martin Šenc (1 cena)
3. Mons.Viliam Judák

 

Za prínos do kresťanskej kultúry:

1. RNDr. Ľubomír Viliam Prikryl, CSc.
2. PhDr. Mária Pisárčiková
3. Mgr. Jozef Lenhart

Pre občanov

Nová inzercia

Najnovšie články

  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
Predchádzajúci Ďalší

Video: Obľúbenú Bystrú by ste po rokoch nespoznali. Stredisko je totálne zničené a schátrané!

15.06.2019 / Život

Video: Obľúbenú Bystrú by ste po rokoch nespoznali. Stredisko je totálne zničené a schátrané!

Pamätáte si ešte Bystrú? Najväčšie rekreačné stredisko na Slovensku, v ktorom sa robili detské tábory, svadby a zábavy. Od roku...

Čítať viac

Švermováčky sa stali majsterkami Slovenska vo vybíjanej

15.06.2019 / Školy

Švermováčky sa stali majsterkami Slovenska vo vybíjanej

Žiačky Základnej školy Jána Švermu v Humennom nedali konkurencii žiadnu šancu. Majstrovstvá Slovenska vo vybíjanej sa tento rok konali 4. –...

Čítať viac

Prinášame vám program letného prázdninového festivalu

14.06.2019 / Šport

Prinášame vám program letného prázdninového festivalu

Mestské kultúrne stredisko v Humennom pripravilo pre najmenších divákov Kina Fajn aj v tomto roku Letný prázdninový festival.

Čítať viac

SHMÚ vydal pre okres Humenné meteorologickú výstrahu!

13.06.2019 / Pre občanov

SHMÚ vydal pre okres Humenné meteorologickú výstrahu!

Slovenský hydrometeorologický ústav vydal v tomto období meteorologické výstrahy pre okres Humenné. 

Čítať viac

Technické služby reagujú na horúčavy. Zaviedli tieto opatrenia!

13.06.2019 / Život

Technické služby reagujú na horúčavy. Zaviedli tieto opatrenia!

Horúčavy týchto dní sú pre mnoho obyvateľov obdobím zvýšeného zdravotného rizika. Humenské Technické služby reagujú na pretrvávajúce horúčavy v našom meste...

Čítať viac