Dokumentárny film NIEČO NAVIAC si budete môcť pozrieť už čoskoro v Humennom

  • Kategória: Kultúra
  • Uverejnené 27. 09. 2018
  • Napísal: TS Niečo naviac, admin
2018-09-nieco-naviac-foto01

Do kín prichádza film NIEČO NAVIAC, dokument o vďake, búraní mýtov a (ne)obyčajnom rodinnom šťastí, ktorého spolutvorcom je aj Humenčan Martin Šenc. Okrem neho na filme spolupracovala aj ďalšia Humenčanka, známa skladateľka Ľubica Čekovská, ktorá pre film napísala hudbu. V humenskom Kine FAJN si tento dokument budete môcť pozrieť 4. a 6. októbra.

Nový slovenský dokument, ktorý mal festivalovú premiéru na MFF Cinematik v Piešťanoch a slávnostnú premiéru minulý štvrtok v dvoch kinosálach Kina Lumière, je už v slovenskej distribúcii a ponúka divákom skutočne niečo navyše. Získal si ich svojimi umeleckými kvalitami aj silnou témou.

„Neviem, čím sme si to zaslúžili“, zaznejú v dokumentárnom filme NIEČO NAVIAC slová vďaky z úst mamy mentálne postihnutej Dorotky. Hoci niet pochýb o tom, že narodenie dieťatka s Downovým syndrómom obráti chod väčšiny rodín naruby, tvorcovia filmu sa pokúsili ukázať aj druhú stranu – že aj ľudia s touto diagnózou môžu byť prínosom pre svoju rodinu aj pre spoločnosť.

Príbeh Dorotky – trinásťročného dievčaťa s Downovým syndrómom pootvoril dvere do sveta rodiny s takýmto dieťatkom. Počiatočný úmysel tvorcov – Pala Kadlečíka a Martina Šenca, aby bol film v prvom rade pravdivý, vyšiel na celej čiare. Film NIEČO NAVIAC je vo výsledku nielen mimoriadne autentický, ale nechýba mu ľudskosť, nadhľad aj humor. Tvorcovia však filmom zároveň búrajú predsudky a mýty týkajúce sa diagnózy Downov syndróm.

„Je to ťažká téma, no spracovaná s nadhľadom a láskavým humorom. Nenakladá na diváka ťažobu a citovo nevydiera, “ (Vladimír Štric, umelecký riaditeľ festivalu Cinematik)

Kto by čakal trochu plochý osvetový film bez ďalších umeleckých kvalít, toho treba upozorniť, že uvidí silnú snímku s dobrým tempom, dramaturgiou a minimom pátosu. Jednoducho kvalitný film....“.. „Pôsobí ako zjavenie, že za takým zrelým filmom sú doteraz neznámi mladí autori...“ (Miloš Krekovič, Denník N)

Trailer Niečo naviac / An eXtra something (english subtitles - select CC on) from Palo Kadlečík on Vimeo.

„Dokumentárny film Pala Kadlečíka a Martina Šenca má potenciál nielen otvoriť diskusiu o tejto dôležitej téme, ale myslím si, že v sebe nesie aj odkaz, ktorý ju presahuje. Ukazuje nám, že predsudkami či strachom z nepoznaného sa často sami oberáme o možnosť objaviť aj vo svojom živote niečo naviac.“ ( Zuzana Točíková, Kinečko)

Film vznikol s podporou Audiovizuálneho fondu SR. Tvorcovia Palo Kadlečík a Martin Šenc sa napokon spoločne podpísali pod scenár, réžiu i dramaturgiu filmu. Pôvodnú hudbu pre film napísala hudobná skladateľka z Humenného, Ľubica Čekovská. Do kín film ho od 20.9.2018 prináša uvádza distribučná spoločnosť FILMTOPIA.

V humenskom Kine FAJN si dokumentárny film NIEČO NAVIAC budete môcť pozrieť 4. októbra o 19:30 hod. a v sobotu 6. októbra o 16:00 hod.

2018-09-nieco-naviac01

Pre tých, čo by chceli vedieť viac informácií o filme a jeho téme, odporúčame pozrieť www.nieconaviac.sk alebo Fb Niečo naviac.

Pre občanov

Najbližšie udalosti

Nová inzercia

Najnovšie články

  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
Predchádzajúci Ďalší

9 skvelých tipov, kde sa schladiť počas leta!

09.07.2019 / Život

9 skvelých tipov, kde sa schladiť počas leta!

Leto a prázdniny sú už v plnom prúde, a tak sme pre vás pripravili výber tých najlepších miest na kúpanie...

Čítať viac

Kúpalisko, plaváreň Humenné - otváracie hodiny pre verejnosť

08.07.2019 / Pre občanov

Kúpalisko, plaváreň Humenné - otváracie hodiny pre verejnosť

Pozrite si otváracie hodiny pre verejnosť na 28. týždeň 2019 pre plaváreň v Humennom.

Čítať viac

Vydarený a úspešný školský rok vo vedomostných, športových i umeleckých súťažiach pre ZŠ Pugačevova

05.07.2019 / Školy

Vydarený a úspešný školský rok vo vedomostných, športových i umeleckých súťažiach  pre ZŠ Pugačevova

Bežnou súčasťou života na ZŠ Pugačevova v Humennom je zapájanie sa do rôznych súťaží, obzvlášť predmetových olympiád. V školskom roku 2018/2019 sa...

Čítať viac

Práca, brigáda Humenné a okolie

03.07.2019 / Pre občanov

Práca, brigáda Humenné a okolie

Hľadáte zamestnanie, potešila by vás slušná práca alebo brigáda? Pozrite si voľné pracovné miesta v Humennom a okolí.

Čítať viac

Na humenské námestie zavíta umelecký klenot i vážne memento

02.07.2019 / Kultúra

Na humenské námestie zavíta umelecký klenot i vážne memento

Spájať slávny film „Obchod na korze“ s Humenným nebýva zvykom. Je to však trocha nespravodlivé, pretože humenský rodák Ladislav Grosman...

Čítať viac