Dokumentárny film NIEČO NAVIAC si budete môcť pozrieť už čoskoro v Humennom

  • Kategória: Kultúra
  • Uverejnené 27. 09. 2018
  • Napísal: TS Niečo naviac, admin
2018-09-nieco-naviac-foto01

Do kín prichádza film NIEČO NAVIAC, dokument o vďake, búraní mýtov a (ne)obyčajnom rodinnom šťastí, ktorého spolutvorcom je aj Humenčan Martin Šenc. Okrem neho na filme spolupracovala aj ďalšia Humenčanka, známa skladateľka Ľubica Čekovská, ktorá pre film napísala hudbu. V humenskom Kine FAJN si tento dokument budete môcť pozrieť 4. a 6. októbra.

Nový slovenský dokument, ktorý mal festivalovú premiéru na MFF Cinematik v Piešťanoch a slávnostnú premiéru minulý štvrtok v dvoch kinosálach Kina Lumière, je už v slovenskej distribúcii a ponúka divákom skutočne niečo navyše. Získal si ich svojimi umeleckými kvalitami aj silnou témou.

„Neviem, čím sme si to zaslúžili“, zaznejú v dokumentárnom filme NIEČO NAVIAC slová vďaky z úst mamy mentálne postihnutej Dorotky. Hoci niet pochýb o tom, že narodenie dieťatka s Downovým syndrómom obráti chod väčšiny rodín naruby, tvorcovia filmu sa pokúsili ukázať aj druhú stranu – že aj ľudia s touto diagnózou môžu byť prínosom pre svoju rodinu aj pre spoločnosť.

Príbeh Dorotky – trinásťročného dievčaťa s Downovým syndrómom pootvoril dvere do sveta rodiny s takýmto dieťatkom. Počiatočný úmysel tvorcov – Pala Kadlečíka a Martina Šenca, aby bol film v prvom rade pravdivý, vyšiel na celej čiare. Film NIEČO NAVIAC je vo výsledku nielen mimoriadne autentický, ale nechýba mu ľudskosť, nadhľad aj humor. Tvorcovia však filmom zároveň búrajú predsudky a mýty týkajúce sa diagnózy Downov syndróm.

„Je to ťažká téma, no spracovaná s nadhľadom a láskavým humorom. Nenakladá na diváka ťažobu a citovo nevydiera, “ (Vladimír Štric, umelecký riaditeľ festivalu Cinematik)

Kto by čakal trochu plochý osvetový film bez ďalších umeleckých kvalít, toho treba upozorniť, že uvidí silnú snímku s dobrým tempom, dramaturgiou a minimom pátosu. Jednoducho kvalitný film....“.. „Pôsobí ako zjavenie, že za takým zrelým filmom sú doteraz neznámi mladí autori...“ (Miloš Krekovič, Denník N)

Trailer Niečo naviac / An eXtra something (english subtitles - select CC on) from Palo Kadlečík on Vimeo.

„Dokumentárny film Pala Kadlečíka a Martina Šenca má potenciál nielen otvoriť diskusiu o tejto dôležitej téme, ale myslím si, že v sebe nesie aj odkaz, ktorý ju presahuje. Ukazuje nám, že predsudkami či strachom z nepoznaného sa často sami oberáme o možnosť objaviť aj vo svojom živote niečo naviac.“ ( Zuzana Točíková, Kinečko)

Film vznikol s podporou Audiovizuálneho fondu SR. Tvorcovia Palo Kadlečík a Martin Šenc sa napokon spoločne podpísali pod scenár, réžiu i dramaturgiu filmu. Pôvodnú hudbu pre film napísala hudobná skladateľka z Humenného, Ľubica Čekovská. Do kín film ho od 20.9.2018 prináša uvádza distribučná spoločnosť FILMTOPIA.

V humenskom Kine FAJN si dokumentárny film NIEČO NAVIAC budete môcť pozrieť 4. októbra o 19:30 hod. a v sobotu 6. októbra o 16:00 hod.

2018-09-nieco-naviac01

Pre tých, čo by chceli vedieť viac informácií o filme a jeho téme, odporúčame pozrieť www.nieconaviac.sk alebo Fb Niečo naviac.

Pre občanov

Nová inzercia

Myšlienka dňa

Ak chcete vedieť aké ste mali včera myšlienky, všimnite si, ako sa dnes cíti vaše telo.

Najnovšie články

  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
Predchádzajúci Ďalší

Kúpalisko, plaváreň Humenné - otváracie hodiny pre verejnosť

23.04.2019 / Pre občanov

Kúpalisko, plaváreň Humenné - otváracie hodiny pre verejnosť

Pozrite si otváracie hodiny pre verejnosť na 17. týždeň 2019 pre plaváreň v Humennom.

Čítať viac

SHMÚ vydal pre okres Humenné meteorologickú výstrahu!

21.04.2019 / Pre občanov

SHMÚ vydal pre okres Humenné meteorologickú výstrahu!

Slovenský hydrometeorologický ústav vydal v tomto období meteorologické výstrahy pre okres Humenné. 

Čítať viac

Veľkonočná výzdoba v Humennom aj s novinkou

18.04.2019 / Život

Veľkonočná výzdoba v Humennom aj s novinkou

Jar rozkvitla púčikmi stromov v našom meste rýchlosťou svetla. Vzduch je teplejší a dni o čosi dlhšie naplnené svetlom. Námestie...

Čítať viac

Rozpis bohoslužieb vo veľkom týždni v humenskom gréckokatolíckom kostole

17.04.2019 / Cirkev

Rozpis bohoslužieb vo veľkom týždni v humenskom gréckokatolíckom kostole

Ponúkame liturgický program na Veľký týždeň Veľkého pôstu v dňoch 18. - 21.04.2019 v humenskom gréckokatolíckom kostole - farnosť Zosnutia...

Čítať viac

Humennčania vyzbierali v rámci Dňa narcisov túto sumu!

17.04.2019 / Život

Humennčania vyzbierali v rámci Dňa narcisov túto sumu!

Mesto Humenné sa v tomto roku zapojilo do tradičnej celoslovenskej humánnej zbierky známej pod názvom Deň narcisov, ktorý sa uskutočnil...

Čítať viac