Dokumentárny film NIEČO NAVIAC si budete môcť pozrieť už čoskoro v Humennom

  • Kategória: Kultúra
  • Uverejnené 27. 09. 2018
  • Napísal: TS Niečo naviac, admin
2018-09-nieco-naviac-foto01

Do kín prichádza film NIEČO NAVIAC, dokument o vďake, búraní mýtov a (ne)obyčajnom rodinnom šťastí, ktorého spolutvorcom je aj Humenčan Martin Šenc. Okrem neho na filme spolupracovala aj ďalšia Humenčanka, známa skladateľka Ľubica Čekovská, ktorá pre film napísala hudbu. V humenskom Kine FAJN si tento dokument budete môcť pozrieť 4. a 6. októbra.

Nový slovenský dokument, ktorý mal festivalovú premiéru na MFF Cinematik v Piešťanoch a slávnostnú premiéru minulý štvrtok v dvoch kinosálach Kina Lumière, je už v slovenskej distribúcii a ponúka divákom skutočne niečo navyše. Získal si ich svojimi umeleckými kvalitami aj silnou témou.

„Neviem, čím sme si to zaslúžili“, zaznejú v dokumentárnom filme NIEČO NAVIAC slová vďaky z úst mamy mentálne postihnutej Dorotky. Hoci niet pochýb o tom, že narodenie dieťatka s Downovým syndrómom obráti chod väčšiny rodín naruby, tvorcovia filmu sa pokúsili ukázať aj druhú stranu – že aj ľudia s touto diagnózou môžu byť prínosom pre svoju rodinu aj pre spoločnosť.

Príbeh Dorotky – trinásťročného dievčaťa s Downovým syndrómom pootvoril dvere do sveta rodiny s takýmto dieťatkom. Počiatočný úmysel tvorcov – Pala Kadlečíka a Martina Šenca, aby bol film v prvom rade pravdivý, vyšiel na celej čiare. Film NIEČO NAVIAC je vo výsledku nielen mimoriadne autentický, ale nechýba mu ľudskosť, nadhľad aj humor. Tvorcovia však filmom zároveň búrajú predsudky a mýty týkajúce sa diagnózy Downov syndróm.

„Je to ťažká téma, no spracovaná s nadhľadom a láskavým humorom. Nenakladá na diváka ťažobu a citovo nevydiera, “ (Vladimír Štric, umelecký riaditeľ festivalu Cinematik)

Kto by čakal trochu plochý osvetový film bez ďalších umeleckých kvalít, toho treba upozorniť, že uvidí silnú snímku s dobrým tempom, dramaturgiou a minimom pátosu. Jednoducho kvalitný film....“.. „Pôsobí ako zjavenie, že za takým zrelým filmom sú doteraz neznámi mladí autori...“ (Miloš Krekovič, Denník N)

Trailer Niečo naviac / An eXtra something (english subtitles - select CC on) from Palo Kadlečík on Vimeo.

„Dokumentárny film Pala Kadlečíka a Martina Šenca má potenciál nielen otvoriť diskusiu o tejto dôležitej téme, ale myslím si, že v sebe nesie aj odkaz, ktorý ju presahuje. Ukazuje nám, že predsudkami či strachom z nepoznaného sa často sami oberáme o možnosť objaviť aj vo svojom živote niečo naviac.“ ( Zuzana Točíková, Kinečko)

Film vznikol s podporou Audiovizuálneho fondu SR. Tvorcovia Palo Kadlečík a Martin Šenc sa napokon spoločne podpísali pod scenár, réžiu i dramaturgiu filmu. Pôvodnú hudbu pre film napísala hudobná skladateľka z Humenného, Ľubica Čekovská. Do kín film ho od 20.9.2018 prináša uvádza distribučná spoločnosť FILMTOPIA.

V humenskom Kine FAJN si dokumentárny film NIEČO NAVIAC budete môcť pozrieť 4. októbra o 19:30 hod. a v sobotu 6. októbra o 16:00 hod.

2018-09-nieco-naviac01

Pre tých, čo by chceli vedieť viac informácií o filme a jeho téme, odporúčame pozrieť www.nieconaviac.sk alebo Fb Niečo naviac.

Pre občanov

Nová inzercia

Myšlienka dňa

Najväčšie víťazstvo v ľudskom živote je odpustiť tomu, kto ublížil, stať sa priateľom tomu, kto priateľstvo porušil, zachovať vernosť tomu, kto ju zradil.

Najnovšie články

  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
Predchádzajúci Ďalší

Medzinárodná súťaž Karpatská kraslica 2019

23.02.2019 / Kultúra

Medzinárodná súťaž Karpatská kraslica 2019

Vihorlatské múzeum v Humennom  ako hlavný organizátor podujatia, v spolupráci s Úniou žien Slovenska, krajská organizácia Prešov, pozývajú širokú verejnosť...

Čítať viac

Výstava humenských fotografov - Čo nám ostalo...

22.02.2019 / Kultúra

Výstava humenských fotografov -  Čo nám ostalo...

Vihorlatské múzeum v Humennom v spolupráci s fotoklubom REFLEX Humenné a obcou Ulič pozývajú širokú verejnosť na výstavu fotografií dokumentujúcich...

Čítať viac

Film Niečo naviac o dievčati s downovým syndrómom získal prestížnu cenu!

21.02.2019 / Kultúra

Film Niečo naviac o dievčati s downovým syndrómom získal prestížnu cenu!

Autorská dvojica Palo Kadlečík a Martin Šenc, ktorá spoločne minulý rok v septembri uviedla do kín celovečerný dokumentárny film Niečo...

Čítať viac

Futbal: FK Humenné s ďalšími zmenami v tíme!

21.02.2019 / Šport

Futbal: FK Humenné s ďalšími zmenami v tíme!

V poslednom článku, venovanom posilám FK Humenné sme vám priniesli viacero zvučných futbalových mien. Funkcionári humenského futbalového klubu nechcú nechať...

Čítať viac

SHMÚ vydal pre okres Humenné meteorologickú výstrahu!

21.02.2019 / Pre občanov

SHMÚ vydal pre okres Humenné meteorologickú výstrahu!

Slovenský hydrometeorologický ústav vydal v tomto období meteorologické výstrahy pre okres Humenné. 

Čítať viac