Významné víťazstvá flautistov Via arto na „Gelnickom kľúči“ a „Rajeckej hudobnej jari“

  • Kategória: Kultúra
  • Uverejnené 19. 06. 2018
  • Napísal: Mgr. M. Rišková
2018-06-foto01

Koncom mája sa v Evanjelickom kostole v Gelnici konal už 14.ročník festivalu komornej hudby "Gelnický kľuč". Žiaci SZUŠ Via arto sa na ňom premiérovo predstavili hrou v troch komorných telesách: Flautorello, Latino duo a Magic flutes.

Latino duo: Soňa Mindová/priečna flauta a Daniel Andrejčák/gitara pod vedením pedagógov Mgr. Márie Riškovej a PaedDr. Lukáša Jeňa získali strieborné pásmo ako aj duo priečnych fláut Magic Flutes: Soňa Mindová a Viktória Murmaková.

Obrovský úspech zaznamenalo sexteto zobc. fláut Flautorello/R.Karafová, L.Sabolová,T.Stanková, H.Procházková, V.Jurečková a V.Murmaková/ ktoré získalo okrem zlatého pásma aj Gelnický kľúč/víťaz kategórie/ a aj významné ocenenie poroty. Súbor sa predstavil pod vedením Mgr. M. Riškovej a Martiny Slebodníkovej, ktorá predstavila aj svoju tvorbu skladbou Bluesoviny.

2018-06-foto01

2018-06-foto02

2018-06-foto03

Súbor Flautorello začiatkom júna absolvoval ďalšiu súťaž tentoraz v Rajci. Bola to veľmi prestížna interpretačná súťaž Rajecká hudobná jar, kde získalo sexteto zobcových fláut čestné uznanie od poroty, známych slovenských a českých autorov a skladateľov: Mgr.art.V.Kubička, prof.J.Iršai,PhD, doc. Mgr.art.I Buffa, ArtD a ďalší... "Vo veľmi náročnej kategórii si ocenenie o to viac vážime, keďže čestné uznania a špeciálne ceny mesta Rajec a  Hudobného centra boli udelené len niektorým žiakom."

Najvýznamnejšie ocenenie Hudobného centra vo svojej kategórii za objavnú dramaturgiu hudobného diela získala žiačka Ria Karafová. Predstavila sa hrou na zobcové flauty pod vedením pedagogičky Martiny Slebodníkovej a zároveň aj autorky skladieb, ktoré zazneli s klavírnym sprievodom Mgr. Jozefa Jeňa. Týmto ocenením získala Ria možnosť o rok si zahrať vo Viedni a v Bratislave skladbu, ktorú pre ňu skomponuje známy slovenský skladateľ.

2018-06-foto05

"Toto vysnívané ocenenie snáď všetkých účastníkov sa stalo skutočnosťou aj vďaka obrovskej dávke húževnatosti a trpezlivosti žiačky a jej pedagogičky. Tešíme sa z úspechov školy a zároveň chceme poďakovať riaditeľovi umeleckej školy Via arto, Radovanovi Sekovi, že nám umožnil vycestovať a zúčastniť sa týchto významných súťaží a aj takýmto spôsobom podporil prácu mladých talentovaných hudobníkov našej školy."

Foto: archív SZUŠ Via arto

Pre občanov

Nová inzercia

Myšlienka dňa

Najväčšie víťazstvo v ľudskom živote je odpustiť tomu, kto ublížil, stať sa priateľom tomu, kto priateľstvo porušil, zachovať vernosť tomu, kto ju zradil.

Najnovšie články

  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
Predchádzajúci Ďalší

Medzinárodná súťaž Karpatská kraslica 2019

23.02.2019 / Kultúra

Medzinárodná súťaž Karpatská kraslica 2019

Vihorlatské múzeum v Humennom  ako hlavný organizátor podujatia, v spolupráci s Úniou žien Slovenska, krajská organizácia Prešov, pozývajú širokú verejnosť...

Čítať viac

Výstava humenských fotografov - Čo nám ostalo...

22.02.2019 / Kultúra

Výstava humenských fotografov -  Čo nám ostalo...

Vihorlatské múzeum v Humennom v spolupráci s fotoklubom REFLEX Humenné a obcou Ulič pozývajú širokú verejnosť na výstavu fotografií dokumentujúcich...

Čítať viac

Film Niečo naviac o dievčati s downovým syndrómom získal prestížnu cenu!

21.02.2019 / Kultúra

Film Niečo naviac o dievčati s downovým syndrómom získal prestížnu cenu!

Autorská dvojica Palo Kadlečík a Martin Šenc, ktorá spoločne minulý rok v septembri uviedla do kín celovečerný dokumentárny film Niečo...

Čítať viac

Futbal: FK Humenné s ďalšími zmenami v tíme!

21.02.2019 / Šport

Futbal: FK Humenné s ďalšími zmenami v tíme!

V poslednom článku, venovanom posilám FK Humenné sme vám priniesli viacero zvučných futbalových mien. Funkcionári humenského futbalového klubu nechcú nechať...

Čítať viac

SHMÚ vydal pre okres Humenné meteorologickú výstrahu!

21.02.2019 / Pre občanov

SHMÚ vydal pre okres Humenné meteorologickú výstrahu!

Slovenský hydrometeorologický ústav vydal v tomto období meteorologické výstrahy pre okres Humenné. 

Čítať viac