Významné víťazstvá flautistov Via arto na „Gelnickom kľúči“ a „Rajeckej hudobnej jari“

  • Kategória: Kultúra
  • Uverejnené 19. 06. 2018
  • Napísal: Mgr. M. Rišková
2018-06-foto01

Koncom mája sa v Evanjelickom kostole v Gelnici konal už 14.ročník festivalu komornej hudby "Gelnický kľuč". Žiaci SZUŠ Via arto sa na ňom premiérovo predstavili hrou v troch komorných telesách: Flautorello, Latino duo a Magic flutes.

Latino duo: Soňa Mindová/priečna flauta a Daniel Andrejčák/gitara pod vedením pedagógov Mgr. Márie Riškovej a PaedDr. Lukáša Jeňa získali strieborné pásmo ako aj duo priečnych fláut Magic Flutes: Soňa Mindová a Viktória Murmaková.

Obrovský úspech zaznamenalo sexteto zobc. fláut Flautorello/R.Karafová, L.Sabolová,T.Stanková, H.Procházková, V.Jurečková a V.Murmaková/ ktoré získalo okrem zlatého pásma aj Gelnický kľúč/víťaz kategórie/ a aj významné ocenenie poroty. Súbor sa predstavil pod vedením Mgr. M. Riškovej a Martiny Slebodníkovej, ktorá predstavila aj svoju tvorbu skladbou Bluesoviny.

2018-06-foto01

2018-06-foto02

2018-06-foto03

Súbor Flautorello začiatkom júna absolvoval ďalšiu súťaž tentoraz v Rajci. Bola to veľmi prestížna interpretačná súťaž Rajecká hudobná jar, kde získalo sexteto zobcových fláut čestné uznanie od poroty, známych slovenských a českých autorov a skladateľov: Mgr.art.V.Kubička, prof.J.Iršai,PhD, doc. Mgr.art.I Buffa, ArtD a ďalší... "Vo veľmi náročnej kategórii si ocenenie o to viac vážime, keďže čestné uznania a špeciálne ceny mesta Rajec a  Hudobného centra boli udelené len niektorým žiakom."

Najvýznamnejšie ocenenie Hudobného centra vo svojej kategórii za objavnú dramaturgiu hudobného diela získala žiačka Ria Karafová. Predstavila sa hrou na zobcové flauty pod vedením pedagogičky Martiny Slebodníkovej a zároveň aj autorky skladieb, ktoré zazneli s klavírnym sprievodom Mgr. Jozefa Jeňa. Týmto ocenením získala Ria možnosť o rok si zahrať vo Viedni a v Bratislave skladbu, ktorú pre ňu skomponuje známy slovenský skladateľ.

2018-06-foto05

"Toto vysnívané ocenenie snáď všetkých účastníkov sa stalo skutočnosťou aj vďaka obrovskej dávke húževnatosti a trpezlivosti žiačky a jej pedagogičky. Tešíme sa z úspechov školy a zároveň chceme poďakovať riaditeľovi umeleckej školy Via arto, Radovanovi Sekovi, že nám umožnil vycestovať a zúčastniť sa týchto významných súťaží a aj takýmto spôsobom podporil prácu mladých talentovaných hudobníkov našej školy."

Foto: archív SZUŠ Via arto

Pre občanov

Nová inzercia

Myšlienka dňa

Aj z kameňov, ktoré ti hádžu do cesty, sa dá niečo pekne postaviť...

Najnovšie články

  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
Predchádzajúci Ďalší

ZŠ Dargovských hrdinov sa zapojila do Európskeho týždňa kódovania

14.11.2018 / Školy

ZŠ Dargovských hrdinov sa zapojila do Európskeho týždňa kódovania

Žiaci 1. až 4. ročníka ZŠ Dargovských hrdinov 19 v Humennom sa zapojili do Európskeho týždňa kódovania 2018 podporovaného Európskou...

Čítať viac

ZŠ Jána Švermu zorganizovala tretí ročník kvízu - Rok so svätými

13.11.2018 / Školy

ZŠ Jána Švermu zorganizovala tretí ročník kvízu - Rok so svätými

Na ZŠ Jána Švermu si v dušičkový čas pripomenuli život a svätosť františkána sv. Pátra Pia – jedného z najväčších...

Čítať viac

Kúpalisko, plaváreň Humenné - otváracie hodiny pre verejnosť

13.11.2018 / Pre občanov

Kúpalisko, plaváreň Humenné - otváracie hodiny pre verejnosť

Pozrite si otváracie hodiny pre verejnosť na 46. týždeň 2018 pre plaváreň v Humennom.

Čítať viac

Klzisko - otváracie hodiny pre verejnosť

12.11.2018 / Pre občanov

Klzisko - otváracie hodiny pre verejnosť

Predpokladané časy korčuľovania pre verejnosť v roku 2018.

Čítať viac

Len jeden domov - "humenský"

09.11.2018 / Komentáre

Len jeden domov - "humenský"

Vôbec nechápali. Nerozumeli tomu, prečo sa chcem vrátiť naspäť. Taká bola reakcia mojich kamarátov Slovákov a Čechov, ktorí študujú alebo...

Čítať viac