Prvé predstavenie Inšpiratívnych Humenčanov úspešne za nami

  • Kategória: Kultúra
  • Uverejnené 10. 07. 2015
  • Napísal: Lenka Mikitová
2015-07-inspirativni-humencaniaI-14

V stredu 8.7.2015 odštartoval v reštaurácií Yes Grill letný projekt s názvom Inšpiratívni Humenčania, ktorého organizátormi sú Mládežnícka organizácia FreeMar a portál nasehumenne.sk. Cieľom tohto projektu je počas 4 večerných podujatí predstaviť humenskej verejnosti veľké osobnosti, ktorými sa právom môže pýšiť i inšpirovať. Prvými hosťami boli Ondrej Sukeľ, Silvia Knapíková, Mária Radváková a Daniel Kontuľ. Ich príhovory nájdete v článku. Druhé predstavenie sa uskutoční v stredu 22.7.2015 o 18:30 hod.

Dvojmesačný letný projekt s názvom Inšpiratívni Humenčania sa uskutoční každú druhú stredu v reštaurácií Yes Grill od 18:30 hod. Tešiť sa môžete na štyri vystúpenia inšpiratívnych hostí, ktoré v závere doplní bonus v podobe kultúrneho programu. Organizátori projektu tvrdia, že v Humennom je mnoho úspešných a inšpiratívnych ľudí, ktorí v živote už niečo dokázali, a bolo by skvelé, keby sa o tento svoj recept na šťastie mohli podeliť. Z tohto dôvodu prišli s nápadom vytvoriť im nato priestor a zároveň ponúknuť obyvateľom Humenného príjemnú alternatívu strávenia večera, kde môžu načerpať novú silu a inšpiráciu do života, a nechať sa povzbudiť od ľudí, ktorí začínali presne tam, kde aj oni. Vstupné na toto podujatie je dobrovoľné. Viac info nájdete v UDALOSTI.

„Veľmi oceňujem, že nápad usporiadať akciu tohto typu vyšiel práve od mladých ľudí. Je to znakom toho, že nie sú ľahostajní voči budúcnosti a chcú sa angažovať, a to aj tu, v našom meste,“ ocenila nápad Monika, účastníčka prvého vystúpenia.

Hosťami prvého podujatia z cyklu Inšpiratívnych Humenčanov boli Ondrej Sukeľ, Silvia Knapíková, Mária Radváková a Daniel Kontuľ.

Prinášame krátky video zostrih príhovorov všetkých štyroch hostí

Prezident Slovenskej lekárnickej komory, Ondrej Sukeľ, dal prítomným zopár rád, ako si ísť za svojím cieľom a nevzdávať sa, aj keď človeku môžu stáť v ceste často až príliš absurdné prekážky. Za Ondrejom nasledovala Silvia Knapíková, riaditeľka územného spolku Slovenského Červeného Kríža. Silvia uchvátila pútavým rozprávaním o splnení si svojho veľkého sna a o tom, aký dôležitý bol v jej živote každý človek, ktorý doňho vstúpil.

Ďalšou rečníčkou bola Mária Radváková, v súčasnej dobe humanitárna pracovníčka na Ukrajine v oblasti Slavjanska a Donecka. Tá zase prítomným rozprávala o tom, ako človek musí prijímať s pokorou každú výzvu a nikdy sa nevzdávať vízie lepšieho sveta. Rozprávala o tom, ako si v svojom živote hľadala to správne miesto a aké užitočné boli všetky zamestnania, ktorými si prešla. Posledným z prvej štvorky inšpiratívnych Humenčanov bol Daniel Kontuľ, mladý režisér, ktorý v svojich 23 rokoch vypredal humenské kino, a o dva roky opäť. Daniel vysvetľoval, ako dal vo svojom živote prednosť racionalite pred túžbou a ako neskôr zistil, že to bola chyba. Neskôr však svoj omyl napravil a teraz robí, čo ho baví a je šťastný.

V závere podujatia bolo pripravené premietanie druhého humenského filmu s názvom Nezabúdaj na sny, ktorého autorom bol rečník Daniel.

Prinášame reakcie od účastníkov prvého predstavenia Inšpiratívni Humenčania.

„Inšpiratívni Humenčania - zaujímavá myšlienka, vydarená akcia. Keď človek spoznáva iných ľudí cez médiá, nevníma ich ako kamarátov, ale ako podnikateľov, riaditeľov, funkcionárov a vytvorí si o nich apriori nejaký názor alebo odstup. Na tejto akcii sme mali možnosť spoznať inšpiratívnu, skromnú, nenápadnú, obetavú osobnosť ľudí - osobností nášho mesta, o ktorých sme možno doteraz ani nepočuli a pritom sú prínosom pre druhých, pre mesto, alebo aj pre celú spoločnosť. Spolu s manželkou sa tešíme sa na ďalších inšpiratívnych Humenčanov.“ (Ondrej B.)

„Na akcii inšpiratívni Humenčania to bolo veľmi zaujímavé. Predstavili sa štyria rôzni ľudia a každého príbeh bol iný. Páčila sa mi tá rôznorodosť príbehov. Myslím, že od každého sa bolo čo priučiť, čo mladí presne to potrebujú. Z každého príbehu pre mňa vyplynula jedna vec a to je odhodlanie, je zbytočné celý život stráviť premýšľaním, lebo len premýšľanie nestačí. Keby títo ľudia nemali odhodlanie, nedosiahli by nič. Zaujímavé a pekné bolo aj ako sa predstavil mladý človek, ktorý natočil film. Pre mňa to bol príbeh, pri ktorom som sa mohla najviac zamyslieť. Môj rovesník, natočil dva filmy a čo som dokázala ja? Každá veková kategória si tam mohla niečo nájsť, každý príbeh bol výnimočný a jedinečný, z každého si mohol každý niečo odniesť, teraz je na nás, mladých Humenčanov, aby sme konečne začali niečo robiť aj my.

2015-07-inspirativni-humencaniaI-10

Na záver sme si pozreli amatérsky film Daniela Kontuľa, napriek tomu, že bol amatérsky, nemala som pocit, že by skutočne amatérsky bol (videla som ho prvýkrát). Filmov pozerám veľa a myslím, že sa môže rovnať aj s tými, ktoré pri názve nemajú amatérsky. Celá táto akcia bola skvelá a verím, že aj do budúcna sa niečo podobné bude opakovať.“ (Zuzana L.)

"Väčšinou si to neuvedomujeme, ale žijeme dobu, v ktorej sa máme významne lepšie ako všetci naši predkovia. Nepoznáme vojnu, chudobu, prenasledovanie a tento samozrejmý luxus máme bonusovaný vymoženosťami, ktoré robia náš svet jednoduchší, informovanejší, vzdelanejší a bližší. Zároveň však aj pohodlnejší a bezpracnejší. Je preto fajn vidieť, že mladá generácia vie vystúpiť z pohodlia, vie si nájsť "zbytočnú" prácu nad rámec bežných povinností a prinášať svojim rovesníkom nové podnety. A ak je tým podnetom normálna angažovaná práca ich starších krajanov, tak je tu šanca, ak nie rovno istota, že toto mesto má budúcnosť." (Ondrej S.)

V rámci projektu prebehnú počas leta ešte 3 podujatia takéhoto formátu a Humenčania sa môžu tešiť na ďalších úspešných ľudí zo svojich kruhov, ktorých si budú môcť vypočuť v príjemnej atmosfére reštaurácie Yes Grill. Inšpiráciu budú môcť načerpať pravidelne každú druhú stredu, teda najbližšie už 22.7.2015 opäť o 18:30 hod. Na záver každého podujatia chystajú organizátori kultúrny bonus v prevedení ako inak než opäť našich Humenčanov.

* viac info o projekte môžete nájsť v článku Inšpiratívni Humenčania obohatia svojich rodákov počas prázdnin

Pre občanov

Najbližšie udalosti

Nová inzercia

Najnovšie články

  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
Predchádzajúci Ďalší

Klzisko - otváracie hodiny pre verejnosť

19.02.2020 / Pre občanov

Klzisko - otváracie hodiny pre verejnosť

Predpokladané časy korčuľovania pre verejnosť v roku 2020.

Čítať viac

Kúpalisko, plaváreň Humenné - otváracie hodiny pre verejnosť

17.02.2020 / Pre občanov

Kúpalisko, plaváreň Humenné - otváracie hodiny pre verejnosť

Pozrite si otváracie hodiny pre verejnosť na 8. týždeň pre plaváreň v Humennom.

Čítať viac

SHMÚ vydal pre okres Humenné meteorologickú výstrahu!

09.02.2020 / Pre občanov

SHMÚ vydal pre okres Humenné meteorologickú výstrahu!

Slovenský hydrometeorologický ústav vydal v tomto období meteorologické výstrahy pre okres Humenné. 

Čítať viac

Medzinárodná výstava Karpatská kraslica vo Vihorlatskom múzeu. Zapojíte sa aj vy?

08.02.2020 / Kultúra

Medzinárodná výstava Karpatská kraslica vo Vihorlatskom múzeu. Zapojíte sa aj vy?

Vihorlatské múzeum v  Humennom ako organizátor medzinárodnej súťažno-prezentačnej výstavy kraslíc Karpatská kraslica si dovoľuje osloviť verejnosť s výzvou k aktívnej účasti...

Čítať viac

Matej Soročin opäť postúpil do krajského kola v nemeckom jazyku

30.01.2020 / Školy

Matej Soročin opäť postúpil do krajského kola v nemeckom jazyku

Dňa 16. 1. 2020 reprezentovali Základnú školu na Pugačevovej ulici v Humennom v okresnom kole 30. ročníka Olympiády v nemeckom jazyku...

Čítať viac