Humenská Kalvária má nový look

  • Kategória: Cirkev
  • Uverejnené 18. 07. 2014
  • Napísal: Natália Olexová
2014-07-posviacka-kalvarie-11

Na stredu 16.júla pripadol v katolíckom kalendári sviatok Karmelskej Panny Márie, čo je jednou z odpustových slávností farnosti Všetkých svätých. Dlhoročnú tradíciu tento rok v slnečný podvečer ozdobila ešte jedna udalosť. Po mesiacoch úprav sa na Humenskej kalvárii uskutočnilo požehnanie obnovených zastavení krížovej cesty (kaplniek) a Kostola Sedembolestnej Panny Márie.

Slávnostnej svätej omši „pod holým nebom“, ktorej hlavným celebrantom bol Mons. Bernard Bober, predchádzal sprievod od farského kostola a následná prvá oficiálna krížová cesta pri zrekonštruovaných zastaveniach. Slávenia sa v hojnom počte zúčastnili veriaci, mariánski ctitelia a kňazi z humenských farností i okolia, a taktiež aj pani primátorka Jana Vaľová, ktorá sa pričinila na schválení celého projektu.

2014-7-kalvaria-05

Za finančný príspevok patrí vďaka Prešovskému kraju, súkromným firmám, ale aj jednotlivcom, či rodinám, ktorí sa zapojili do tzv. adopcie jednotlivých kaplniek. Úpravou prešiel aj vstup na kalváriu a na vybetónovanú plochu bola osadená informačná tabuľa s popisom v slovenskom a anglickom jazyku.

2014-7-kalvaria-02

Veriacim duchovný zážitok umocnila atmosféra chrámu, ktorý na kalvárskom kopčeku vytvára príroda a do duší im prehovoril vo svojej homílii arcibiskup Bernard Bober svojím zamyslením o súčasných problémoch spoločnosti a povzbudil ich spomienkou na bojovníka proti rasizmu a neskoršieho prezidenta Juhoafrickej republiky Nelsona Mandelu. Citoval jeho vyznanie, ku ktorému dospel počas 30-ročného zajatia na ostrove Robben Island: „Ja som kapitánom vlastnej duše! Môžete ma zavrieť do cely, môžete ma nútiť k otroctvu, môžete ma neprávom označiť za teroristu, môžete ma ponižovať a kvôli farbe mojej kože môžete popierať moju dôstojnosť, ale nemôžete sa stať kapitánmi mojej duše! Nedopustím to! Ja som kapitánom mojej duše!“

V budúcnosti sú naplánované ďalšie úpravy a dotváranie vzhľadu kalvárie.

Humenská kalvária - história:

V Humennom, na prázdnych svahoch v severnej časti nad mestom, bol v roku 1758 postavený malý kalváriový kostol so šiestimi kaplnkami. Vznikol z nadácie humenského dekana - farára a titulárneho kanonika Martina Ivanovicsa a zo zbierok veriacich.

Na konci 19. storočia kostol potreboval rozsiahlu generálnu opravu. Na podnet Augustína Szkurkaya, humenského farára a titulárneho opáta, bol v roku 1891 z výnosov zbožných základín postavený na pôvodnom mieste nový kostol, ktorý zasvätili Panne Márii Sedembolestnej.

Kostol bol postavený v klasicistickom slohu. Je to jednoloďová stavba s presbytériom a predstavanou vežou a fasádami, ktoré sú členené lizéniami. Pred kostolom stoja tri kríže - ústredný kamenný s liatinovým korpusom Ukrižovaného a po stranách dva drevené kríže s plechovými figúrami lotrov.

Ďalšie kaplnky na humenskej kalvárii boli postavené v rokoch 1911 – 1912, vtedy bola zároveň vykonaná aj generálna oprava kalváriového kostola a starých kaplniek. Tým kalvária získala spolu 13 murovaných kaplniek, ktoré znázorňujú jednotlivé zastavenia s výjavmi krížovej cesty prostredníctvom kovových reliéfov. Samotný kalváriový kostol je štrnástym zastavením, nakoľko je v ňom umiestnený Boží hrob.

Kostol Panny Márie Sedembolestnej a kaplnky sú zapísané do zoznamu národných kultúrnych pamiatok.

Pôvodne sa na kalvárii konali dve odpustové slávnosti: na sviatok Nájdenia sv. Kríža (podľa starého kalendára 3. mája) a na sviatok Povýšenia sv. Kríža (14. septembra). Po Druhom vatikánskom koncile zostal už len sviatok Povýšenia sv. Kríža.

V rokoch 2013 – 2014 bola vykonaná celková oprava kalváriového kostola vrátane komplexnej rekonštrukcie kaplniek a vstupnej časti kalvárie.

Košický arcibiskup metropolita Mons. Alojz Tkáč dekrétom z roku 1999 stanovil  na území Košickej arcidiecézy pútnické miesta, medzi ktorými sú uvedené tri významné miesta, kde už niekoľko storočí pretrváva živá úcta k Panne Márii Karmelskej. Sú to: Veľký Šariš, Gaboltov a Stropkov. Medzi pútnické miesta vyhlásil košický arcibiskup aj tri Kalvárie, a to v Košiciach, v Prešove a v Humennom.

Pre občanov

Najbližšie udalosti

Žiadne udalosti

Najnovšie články

  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
Predchádzajúci Ďalší

Hrozí nám, že nás Snina porazí. Podporte CSŠ Humenné

23.05.2021 / Školy

Hrozí nám, že nás Snina porazí. Podporte CSŠ Humenné

Milí naši dobrodinci, rodičia a priatelia školy, čerstvého ovocia a zeleniny nie je nikdy dosť. Vďaka nemu sme zdravší a...

Čítať viac

Očkovacie centrum je naďalej v plnej prevádzke

07.05.2021 / Život

Očkovacie centrum je naďalej v plnej prevádzke

Vakcinačné centrum v Humennom, nachádzajúce sa v priestoroch Obchodnej akadémie, zatiaľ zaočkovalo 12 030 osôb.

Čítať viac

Humenské zajace si vyslúžili slovenský rekord!

07.05.2021 / Život

Humenské zajace si vyslúžili slovenský rekord!

Tohtoročná veľkonočná výzdoba v našom meste bola unikátna. Dominantou námestia pred Mestským kultúrnym strediskom bola „čokoládová“ trojčlenná zajačia rodinka, ktorá...

Čítať viac

Kvalita vyučovania na cirkevnej spojenej škole prináša úspechy

14.04.2021 / Školy

Kvalita vyučovania na cirkevnej spojenej škole prináša úspechy

Kvalita vyučovacieho procesu, ktorú škola ponúka, ide ruka v ruke s úspechmi, ktoré jej žiaci dosahujú. Znovu sú toho dôkazom...

Čítať viac

ZŠ Pugačevova prevalcovala KK Dejepisnej olympiády

14.04.2021 / Školy

ZŠ Pugačevova prevalcovala KK Dejepisnej olympiády

Krajské kolo Dejepisnej olympiády už pozná svojich víťazov. V kategórii E (7. ročník) stojí na zlatom stupienku žiak Základnej školy...

Čítať viac