Cesta svetla aj s Mariánom Čekovským

  • Kategória: Cirkev
  • Uverejnené 30. 04. 2014
  • Napísal: Lenka Mikitová
2014-04-via-lucis013

Poslednú aprílovú nedeľu bolo v Kostole sv. Martina v Jasenove počuť gospelový program umelecky prezentujúci štrnásť kľúčových udalostí po Ježišovom zmŕtvychvstaní. V Ceste svetla sa predstavilo desať umelcov na čele s Mariánom Čekovským.

Čo hľadáte živého v tmavom kúte skaly...? Kým v nedeľu 27. apríla 2014 večer nezazneli v jasenovskom kostole z úst Mariána Čekovského tieto slová, málokto veril, že informácia na plagátoch, letáčikoch či facebookovom evente je pravdivá. A ako sa vyjadrili viacerí: „takéto niečo Jasenov ešte nikdy nezažil...“

To „takéto niečo“ je umelecký gospelový program Via lucis (Cesta svetla) – liturgická pobožnosť, nadväzujúca na krížovú cestu, ktorá v štrnástich zastaveniach prezentuje kľúčové udalosti Veľkej noci. Texty autora mons. prof. Antona Fabiana zhudobnili Jaroslav Fabian a Antónia Fabianová. Marián Čekovský skladby dokomponoval, aranžoval, inštrumentálne spracoval a niektoré piesne aj sám naspieval.

2014-04-via-lucis004

2014-04-via-lucis002

Nie je vôbec zvykom, že do malej obce zavíta umelec celoslovenského formátu. Aj preto sú úvodné slová trochu symbolické. Prijali sme za štandard to, že dedina na východe Slovenska je tiež akýmsi „tmavým kútom“, kde sa niečo také ani veľmi neočakáva. Otázka: „...ten Čekovský príde originál spievať, alebo ho len budete púšťať z CD?“, ktorá zaznela pred koncertom, preto vôbec nebola nepatričná.

Preplnený kostol bol však svedkom živého umeleckého a duchovného zážitku. Desať špičkových umelcov na čele s Mariánom Čekovským, hlboké príhovory mons. Fabiana, skvelé spracovanie a symbolické načasovanie na nedeľu Božieho milosrdenstva ukázali, že priniesť sem niečo krásne a hodnotné je zároveň reálne.

Malá ochutnávka z Via Lucis...

Aktivity a diela poslankyne Lucie Sukeľovej sú jasenovčanom dlhodobo známe. Jej úspešné projekty detského ihriska, mládežníckej klubovne, každoročných prázdninových táborov a mnohé ďalšie sú ukážkou toho, že jednotlivec s trochou snahy, nezištnosti a nadšenia dokáže na prvý pohľad nemožné veci.

Aj Via Lucis, ktorú pre (nie iba) jasenovčanov naplánovala, zorganizovala a finančne zabezpečila je pokračovaním snáh, ktorých motívom je dlhoročné presvedčenie, že aj ľudia v malej obci si zaslúžia kvalitu. Veľká vďaka za jej sprostredkovanie tentoraz patrí Mariánovi Čekovskému, jeho kapele, mons. Fabianovi, spevákom ako aj autorom hudby a celému realizačnému tímu.

* zdroj: http://www.vialucis.rimkat.sk/

Pre občanov

Najbližšie udalosti

Žiadne udalosti

Nová inzercia

Najnovšie články

  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
Predchádzajúci Ďalší

Rozdelenie financií pre športové kluby na rok 2020

02.07.2020 / Samospráva

Rozdelenie financií pre športové kluby na rok 2020

Mesto Humenné podporuje rozvoj športu v meste dvoma formami – priamou a nepriamou finančnou dotáciou. Z rozpočtu mesta poskytuje priamu...

Čítať viac

SHMÚ vydal pre okres Humenné meteorologickú výstrahu!

02.07.2020 / Pre občanov

SHMÚ vydal pre okres Humenné meteorologickú výstrahu!

Slovenský hydrometeorologický ústav vydal v tomto období meteorologické výstrahy pre okres Humenné. 

Čítať viac

Mesto poďakuje ľudom, ktorí stáli počas pandémie v prvej línií

29.06.2020 / Život

Mesto poďakuje ľudom, ktorí stáli počas pandémie v prvej línií

Humenné sa ľuďom v prvej línii poďakuje divadlom. Pomoc pri zvládnutí situácie spojenej s pandémiou nového koronavírusu odmení mesto Humenné...

Čítať viac

Kúpalisko, plaváreň Humenné - otváracie hodiny pre verejnosť

29.06.2020 / Pre občanov

Kúpalisko, plaváreň Humenné - otváracie hodiny pre verejnosť

Pozrite si otváracie hodiny pre verejnosť na 27. týždeň pre plaváreň v Humennom.

Čítať viac

Futbal: Zomrel Marián Čišovský. Športový svet stratil veľkého bojovníka

28.06.2020 / Šport

Futbal: Zomrel Marián Čišovský. Športový svet stratil veľkého bojovníka

Vo veku 40 rokov zomrel bývalý slovenský futbalový reprezentant Marián Čišovský. Od roku 2014 bojoval s amyotrofickou laterálnou sklerózou (ALS),...

Čítať viac