Nemal otca, no predsa sa stal otcom mnohých

  • Kategória: Cirkev
  • Uverejnené 10. 04. 2013
  • Napísal: Stanislav Mikita
don_bosco

Nedávno sme Vás upozornili na príchod relikvií don Bosca, ktoré prídu už tento piatok. Rozhodli sme sa tiež priniesť niekoľko článkov o saleziánoch i samotnom svätcovi, ktoré počas najbližších dni zverejníme na našom portáli. V prvom z nich píšeme o dvoch dôležitých momentoch z detstva tohoto svätca. Strata otca a sen z deviatich rokov.

Don Bosco uzrel svetlo sveta v Morialde, v miestnej časti patriacej do Castelnuova d´Asti. Bolo to 15. augusta 1815 na sviatok Nanebovzatia Panny Márie. Jeho otec sa volal František a matka Margita Occhienová. Obaja boli roľníci a na chlieb i život si zarábali poctivou prácou. Ako sám píše: „Pretĺkali sme sa životom ako tak a vyhýbali sme sa každému zbytočnému výdavku.“

Mal dvoch starších bratov. Najstarší Anton, bol z prvého manželstva a druhý brat sa volal Jozef. Prvé veľké nešťastie ho postihlo, keď mal 2 roky. Otec, ktorý bol v najlepšom veku sa raz po návrate z práce celý spotený neuvážené vybral do podzemnej chladnej pivnice. Dostal prudkú horúčku – ťažký zápal pľúc. Liečenie bolo zbytočné. Po niekoľkých dňoch ho skosila choroba. Ako 34-ročný zomiera.

„Na tieto dni sa mi zachovala prvá spomienka môjho života. Všetci vychádzali z izby, kde mi zomrel otec, ale ja som nechcel ísť za nimi. Mama mi povedala:
- Poď, Janko, poď so mnou.
- Ak nejde otecko, nejdem ani ja.
- Janko, už nemáš otecka.
Po týchto slovách sa mama rozplakala, vzala ma za ruku a vyviedla von. Ja som sa pustil do plaču tiež, ale len preto, že som videl ju plakať. V tom veku som to ešte nevedel pochopiť, akým nešťastím je stratiť otca.“   - spomína sám don Bosco na momenty, keď prišiel o otca.

don bosco s detmi

Už ako 9-ročný dostáva zmysel života
Don Bosco ako 9 ročný mal svoj prvý sen. V ňom mu Ježiš a Panna Maria zvestovali, i keď iba nejasne, jeho budúce poslanie. Zdalo sa mu, že stojí blízko domu na širokej lúke, po ktorej behalo veľké množstvo chlapcov. Jedni sa hrali, iní sa smiali a ostatní kliali. Keď počul rúhanie, vrhol sa medzi nich a päsťami i slovami sa ich snažil umlčať. V tom sa mu zjavil ctihodný muž, oblečený v snehobielom rúchu. Jeho tvár tak žiarila, že malý Janko sa mu nemohol pozrieť do očí. Zavolal ho po mene a prikázal mu, aby sa postavil na čelo týchto chlapcov, pričom dodal:
-    Nie bitkou, ale dobrotou a láskou si  ich získaš za priateľov. Porozprávaj im o ošklivosti  hriechu a o kráse čností.

Janko, zmätený a prestrašený, namietal, že je iba chudobný a jednoduchý chlapec a že sa necíti na takúto úlohu. Medzitým hádky, krik a preklínanie umĺkli a chlapci sa zhromaždili okolo toho, čo rozprával. Ďalej už spomína don Bosco:

-    Kto ste, že mi prikazujete tieto nemožné veci?
-    Práve preto, že sa ti to zdá nemožné, urobíš to možným. Stačí, že budeš poslušný a nadobudneš si vedomosti.
-    A kto ma to naučí?
-    Dám Ti učiteľku. Ona ťa povedie a naučí múdrosti. Bez nej je každá múdrosť hlúposťou.
-    Kto ste vy, že takto rozprávate?
-    Som synom tej, ktorú ťa učila pozdravovať trikrát za deň tvoja matka.
-    Moja matka mi zakázala rozprávať sa s cudzími ľuďmi. Povedzte mi svoje meno.
-    Na moje meno sa spýtaj mojej matky.

V tej chvíli som uvidel vedľa seba vznešenú ženu s majestátnym výrazom a odetú do drahocenného plášťa, ktorý akoby bol utkaný z hviezd. Keď videla, že môj zmätok rastie, zakývala mi, nežne ma chytila za ruku a povedala: „Pozeraj!“

Pozrel som sa a zistil som, že všetci títo chlapci zmizli. Na ich mieste stálo množstvo capov, psov, mačiek, medveďov a iných zvierat.

-    To je pole tvojho účinkovania, tu budeš pracovať. Buď pokorný, statočný a silný a to, čo sa teraz deje pred tvojimi očami s týmito zvieratami, ty musíš urobiť s mojimi synmi.

Znova som sa pozrel a namiesto divých zverov sa tu objavili krotké baránky, ktoré veselo obskakovali okolo, akoby chceli oslavovať toho Muža a Pani. Ešte stále vo sne som sa rozplakal a prosil som túto Pani, aby mi vysvetlila, čo to všetko znamená. Položila mi ruku na hlavu a povedala:  

-    Časom všetko pochopíš!

V tom som sa zobudil na nejaký šramot. Zdalo sa mi, že ma ruky bolia od rán, ktoré som rozdával a že líca ma pália od faciek, ktoré sa mi ušli.

***

V tomto prvom sne Ježiš a Mária ukázali Jankovi základné črty jeho misijného pôsobenia ako apoštola mladých: pole práce (mladí z ľudových vrstiev), výchovnú metódu (nie bitkou ale dobrotou a láskou), prostriedky prípravy (buď pokorný, statočný a silný), učiteľku a pomocníčku (dám ti učiteľku), plody (divé zvery, ktoré sa zmenili na pokorných baránkov).

Musíme byť vďační pápežovi Piovi IX, ktorý prikázal donovi Boscovi zapísať tento sen, ktorý je viac ako obyčajným snom.

 

* zdroj: Spomienky don Bosca, Sny don Bosca

Pre občanov

Najbližšie udalosti

Žiadne udalosti

Nová inzercia

Najnovšie články

  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
Predchádzajúci Ďalší

SHMÚ vydal pre okres Humenné meteorologickú výstrahu!

20.05.2020 / Pre občanov

SHMÚ vydal pre okres Humenné meteorologickú výstrahu!

Slovenský hydrometeorologický ústav vydal v tomto období meteorologické výstrahy pre okres Humenné. 

Čítať viac

Slovensko prejde na štvrtú fázu uvoľňovania opatrení

19.05.2020 / Život

Slovensko prejde na štvrtú fázu uvoľňovania opatrení

V priebehu tohto týždňa začne štvrtá fáza uvoľňovania reštriktívnych opatrení prijatých v súvislosti s pandémiou nového koronavírusu.

Čítať viac

Video: #PPteam - Cvičenie na tretí týždeň

21.04.2020 / Život

Video: #PPteam - Cvičenie na tretí týždeň

Po prvých dvoch videách nás oslovilo veľa žien s tým, že by chceli viac cvikov na zadok. Keďže pre ženy...

Čítať viac

Prebieha vakcinácia líšok. Odporúča sa obmedziť pohyb v lese!

20.04.2020 / Život

Prebieha vakcinácia líšok. Odporúča sa obmedziť pohyb v lese!

Koronavírus vyprázdnil ulice i nákupné centrá, ľudia v slnečných jarných dňoch mieria do prírody. Niektorí sa vydajú na dlhšie prechádzky,...

Čítať viac

V Humennom odobrali 444 vzoriek na COVID-19. Niektoré boli pozitívne!

17.04.2020 / Život

V Humennom odobrali 444 vzoriek na COVID-19. Niektoré boli pozitívne!

V rámci mobilného odberového miesta pri humenskej nemocnici zdravotníci vykonali ku štvrtku 16. apríla dovedna 444 odberov.

Čítať viac