Do Humenného prichádzajú relikvie zakladateľa Saleziánov dona Bosca!

  • Kategória: Cirkev
  • Uverejnené 06. 04. 2013
  • Napísal: Stanislav Mikita
2013-4-relikvie-don-bosco

Saleziáni dona Bosca v Humenom informujú o blížiacej sa významnej udalosti – príchode relikvií svätého Jána Bosca do nášho mesta. Táto udalosť je súčasťou príprav na 200-sté výročie narodenia tohto svätca (1815 - 2015).

Človek, ktorý mal možnosť byť v kostole či na inom mieste, kde sa stretol s relikviami svätého človeka, veľmi dobre vie, aký to je pocit. Svätí sú už u Boha, ale na miestach, kde sú uložené ich telesné ostatky, sú veľmi „konkrétne“ blízko aj ľuďom. Toto je viera kresťanov od prvých čias uctievania mučeníkov v katakombách. A teraz netreba ísť za svätými ďaleko. Vo štvrtok 11. apríla prídu na Slovensko pozostatky svätca – Jána Bosca a navštívia 19 miest. V poradí ako druhé mesto, bude práve Humenné (12. – 13.4.).

Relikvie (vosková figurína v životnej veľkosti, v ktorých je uložená kosť jeho pravej ruky) obchádzajú celý svet. Svoju „cestu“ začali už 25. apríla 2009 a celkovo navštívia 130 krajín.

Ako to bude prebiehať v Humennom?

Privítanie dona Bosca bude v piatok o 19:00 na dvore saleziánskeho domu (Štefánikova 33, Humenné). Nasledovať bude sprievod s presklenou urnou, v ktorej sú uložené pozostatky cez námestie a slávnostná svätá omša o 20:15 vo farskom kostole Všetkých svätých. Po sv. omši bude v kostole prebiehať program, počas ktorého sa budú čítať úryvky zo Spomienok svätca a spievať piesne. Počas celej noci bude možnosť uctiť si relikvie svätého. Celý program zakončí záverečná pobožnosť v sobotu ráno o 8:45.

Kto je Ján Bosco, kto sú saleziáni?

Ján Bosco bol kňaz, ktorý žil v 19. storočí v Taliansku. Celý svoj život venoval tomu, aby konkrétnym výchovným úsilím pomohol opusteným mladým stať sa čestnými občanmi a dobrými kresťanmi. Zriadil pre chlapcov dom (stredisko) na dobré využitie voľného času, ktorý im poskytoval rodinné prostredie, dielne a triedy na výučbu remesla. V roku 1859 založil rehoľu Saleziánov, ktorej členovia pokračujú v jeho myšlienkach a práci. Na Slovensku pôsobí rehoľa od roku 1924 a nachádza sa v 22 mestách. Zomrel 72 ročný v roku 1888 a cirkev mu neskôr udelila titul Otec a učiteľ mládeže.

Portál Naše Humenné vám v najbližších dňoch prinesie podrobnejšie informácie o tejto výnimočnej udalosti ako aj o saleziánskom diele a jeho činnosti v našom meste.

* prečítajte si tiež článok o dvoch dôležitých momentoch z don Boscovho detstva

Pre občanov

Najbližšie udalosti

Nová inzercia

Najnovšie články

  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
Predchádzajúci Ďalší

9 skvelých tipov, kde sa schladiť počas leta!

09.07.2019 / Život

9 skvelých tipov, kde sa schladiť počas leta!

Leto a prázdniny sú už v plnom prúde, a tak sme pre vás pripravili výber tých najlepších miest na kúpanie...

Čítať viac

Kúpalisko, plaváreň Humenné - otváracie hodiny pre verejnosť

08.07.2019 / Pre občanov

Kúpalisko, plaváreň Humenné - otváracie hodiny pre verejnosť

Pozrite si otváracie hodiny pre verejnosť na 28. týždeň 2019 pre plaváreň v Humennom.

Čítať viac

Vydarený a úspešný školský rok vo vedomostných, športových i umeleckých súťažiach pre ZŠ Pugačevova

05.07.2019 / Školy

Vydarený a úspešný školský rok vo vedomostných, športových i umeleckých súťažiach  pre ZŠ Pugačevova

Bežnou súčasťou života na ZŠ Pugačevova v Humennom je zapájanie sa do rôznych súťaží, obzvlášť predmetových olympiád. V školskom roku 2018/2019 sa...

Čítať viac

Práca, brigáda Humenné a okolie

03.07.2019 / Pre občanov

Práca, brigáda Humenné a okolie

Hľadáte zamestnanie, potešila by vás slušná práca alebo brigáda? Pozrite si voľné pracovné miesta v Humennom a okolí.

Čítať viac

Na humenské námestie zavíta umelecký klenot i vážne memento

02.07.2019 / Kultúra

Na humenské námestie zavíta umelecký klenot i vážne memento

Spájať slávny film „Obchod na korze“ s Humenným nebýva zvykom. Je to však trocha nespravodlivé, pretože humenský rodák Ladislav Grosman...

Čítať viac