Do Humenného prichádzajú relikvie zakladateľa Saleziánov dona Bosca!

  • Kategória: Cirkev
  • Uverejnené 06. 04. 2013
  • Napísal: Stanislav Mikita
2013-4-relikvie-don-bosco

Saleziáni dona Bosca v Humenom informujú o blížiacej sa významnej udalosti – príchode relikvií svätého Jána Bosca do nášho mesta. Táto udalosť je súčasťou príprav na 200-sté výročie narodenia tohto svätca (1815 - 2015).

Človek, ktorý mal možnosť byť v kostole či na inom mieste, kde sa stretol s relikviami svätého človeka, veľmi dobre vie, aký to je pocit. Svätí sú už u Boha, ale na miestach, kde sú uložené ich telesné ostatky, sú veľmi „konkrétne“ blízko aj ľuďom. Toto je viera kresťanov od prvých čias uctievania mučeníkov v katakombách. A teraz netreba ísť za svätými ďaleko. Vo štvrtok 11. apríla prídu na Slovensko pozostatky svätca – Jána Bosca a navštívia 19 miest. V poradí ako druhé mesto, bude práve Humenné (12. – 13.4.).

Relikvie (vosková figurína v životnej veľkosti, v ktorých je uložená kosť jeho pravej ruky) obchádzajú celý svet. Svoju „cestu“ začali už 25. apríla 2009 a celkovo navštívia 130 krajín.

Ako to bude prebiehať v Humennom?

Privítanie dona Bosca bude v piatok o 19:00 na dvore saleziánskeho domu (Štefánikova 33, Humenné). Nasledovať bude sprievod s presklenou urnou, v ktorej sú uložené pozostatky cez námestie a slávnostná svätá omša o 20:15 vo farskom kostole Všetkých svätých. Po sv. omši bude v kostole prebiehať program, počas ktorého sa budú čítať úryvky zo Spomienok svätca a spievať piesne. Počas celej noci bude možnosť uctiť si relikvie svätého. Celý program zakončí záverečná pobožnosť v sobotu ráno o 8:45.

Kto je Ján Bosco, kto sú saleziáni?

Ján Bosco bol kňaz, ktorý žil v 19. storočí v Taliansku. Celý svoj život venoval tomu, aby konkrétnym výchovným úsilím pomohol opusteným mladým stať sa čestnými občanmi a dobrými kresťanmi. Zriadil pre chlapcov dom (stredisko) na dobré využitie voľného času, ktorý im poskytoval rodinné prostredie, dielne a triedy na výučbu remesla. V roku 1859 založil rehoľu Saleziánov, ktorej členovia pokračujú v jeho myšlienkach a práci. Na Slovensku pôsobí rehoľa od roku 1924 a nachádza sa v 22 mestách. Zomrel 72 ročný v roku 1888 a cirkev mu neskôr udelila titul Otec a učiteľ mládeže.

Portál Naše Humenné vám v najbližších dňoch prinesie podrobnejšie informácie o tejto výnimočnej udalosti ako aj o saleziánskom diele a jeho činnosti v našom meste.

* prečítajte si tiež článok o dvoch dôležitých momentoch z don Boscovho detstva

Pre občanov

Najbližšie udalosti

Žiadne udalosti

Nová inzercia

Najnovšie články

  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
Predchádzajúci Ďalší

Havarijny stav mestských budov bol odstránený

11.10.2019 / Život

Havarijny stav mestských budov bol odstránený

Koncom augusta tohto roka sme Vás informovali o vzniknutých havarijných stavoch na strechách mestských budov. Príčinou havarijných stavov v tom...

Čítať viac

Klzisko - otváracie hodiny pre verejnosť

10.10.2019 / Pre občanov

Klzisko - otváracie hodiny pre verejnosť

Predpokladané časy korčuľovania pre verejnosť v roku 2019.

Čítať viac

Pugačevkári skrášlili naše mesto!

09.10.2019 / Školy

Pugačevkári skrášlili naše mesto!

Vďaka Komunitnej nadácii mesta Humenné je areál pred Základnou školou Pugačevova opäť krajší. Využili sme možnosť, ktorú ponúka KNMH a...

Čítať viac

Kúpalisko, plaváreň Humenné - otváracie hodiny pre verejnosť

07.10.2019 / Pre občanov

Kúpalisko, plaváreň Humenné - otváracie hodiny pre verejnosť

Pozrite si otváracie hodiny pre verejnosť na 41. týždeň 2019 pre plaváreň v Humennom.

Čítať viac

Mestská polícia má za sebou rušný september

02.10.2019 / Život

Mestská polícia má za sebou rušný september

V mesiaci september 2019 sa na priamom výkone služby podieľalo 14 príslušníkov humenskej mestskej polície (MsP). Svoju činnosť zameriavali...

Čítať viac