Smrť otvára nový svet, svet plný svetla

  • Kategória: Cirkev
  • Uverejnené 01. 11. 2019
  • Napísal: Mgr. František Mariňák
krize-dusicky

Žijeme v dobe, keď nám rýchle tempo života nedáva veľmi priestor na rozmýšľanie o posledných veciach človeka. Ešteže je tu Cirkev, ktorá nám vždy v novembri pripomína cez Božie slovo túto pravdu o našom živote.

„Dušičkové dni“ ako ich zvykneme nazývať, nás pozývajú na miesta, ktorým sa zvyčajne vyhýbame „lebo nemáme čas“. Čo je na týchto dňoch tak zvláštne, tak významné, že priťahujú ľudí na cintoríny? Sú veľké v tom, že symbolicky obnovujú a spojujú životy, ktoré boli pretrhnuté smrťou blízkych ľudí.

Niektorí myslia na svojich blízkych, ktorí nás predišli do večnosti často. Pre iných je to zase jediný deň v roku, keď si spomenú na svoju zomrelú matku, či otca. Ale táto spomienka na chvíle, keď boli ešte spolu je o to silnejšia. Neubránia sa pritom ani slzám, ktoré sú neklamným znakom ľútosti z toho, že chvíle prežité v šťastí ich rodinného kruhu sú preč. Hrob, ako miesto stretnutia je teda miestom, kde si človek listuje v minulosti ako v nejakom albume zážitkov. Keby sme však ostali iba pri tom, bolo by to veľmi málo.

Hrob, ako miesto stretnutia je teda miestom, kde si človek listuje v minulosti ako v nejakom albume zážitkov. Keby sme však ostali iba pri tom, bolo by to veľmi málo.

Hrob je okrem toho aj miestom nádeje. Nádeje, ktorú nám priniesol Ježiš Kristus. Aj jeho telo uložili do hrobu. A predsa tam neostal dlho. Už na tretí deň vstáva z mŕtvych a tak prináša radosť do života každého človeka. Nič z toho, čo v tieto dni konáme by nebolo; nebolo by žiadnych spomienok na zomrelých, nebolo by toľko cestovania po cintorínoch, nebolo by toľko sviec na hroboch, nebolo by štátneho sviatku, nebolo by žiadnych vencov, keby... – a toto je zmysel týchto dní – keby Ježiš nevstal z mŕtvych. Dnes teda oslavujeme Veľkú Noc.

To, čo nám cez veľkonočné sviatky zatienia veľkonočné vajíčka, oblievačka a starosti s upratovaním, to teraz prežívame v praxi – síce bez veľkonočných jedál, bez oblievačky, bez veľkonočných vajíčok, ale o to hlbšie by sme mali prežiť tajomstvo vzkriesenia. Dôsledkom Ježišovho zmŕtvychvstania je totiž naše osobné zmŕtvychvstanie.

Tak predsa smrť nie je to konečné, čo môže človeka postretnúť. Predsa sa za horizontom života otvára nový svet, svet plný svetla, ktorým je Boh.

Milióny sviec na našich cintorínoch nám musia biť do očí a majú nás provokovať, aby sme viac porozmýšľali o zmŕtvychvstaní. Keď sa postavíme nad hrob svojho príbuzného a zapálime sviecu, položme sa otázku: „Tak verím tomu vzkrieseniu alebo nie?“ Ak áno, od hrobu musím odísť iný...

* Pozrite si tiež: Dočasne prerušené...

* autor článku je humenským dekanom vo farnosti Všetkých svätých...

Pre občanov

Najbližšie udalosti

Nová inzercia

Najnovšie články

  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
Predchádzajúci Ďalší

Mesto zavádza nové opatrenia, ktoré pomôžu Humenčanom

17.03.2020 / Život

Mesto zavádza nové opatrenia, ktoré pomôžu Humenčanom

Zasadnutia krízového štábu sa v aktuálnej situácii konajú v dennej perióde, po pondelku a utorku (16. a 17....

Čítať viac

Aktualizácia opatrení pri ohrození verejného zdravia

16.03.2020 / Život

Aktualizácia opatrení pri ohrození verejného zdravia

Úrad verejného zdravotníctva Slovenskej republiky ako príslušný orgán štátnej správy na úseku verejného zdravotníctva z dôvodu vyhlásenia mimoriadnej situácie na...

Čítať viac

Jarné upratovanie v meste Humenné sa odkladá

16.03.2020 / Samospráva

Jarné upratovanie v meste Humenné sa odkladá

Generálny riaditeľ spoločnosti KOSIT a.s. (majiteľ skládky odpadov) za účelom zabránenia šírenia koronavírusu nariaďuje  s účinnosťou od 16.03. 2020 až...

Čítať viac

Slovko na dnešný deň

15.03.2020 / Cirkev

Slovko na dnešný deň

Medzi opatrenia, ktoré prijal Ústredný krízový štáb, patrilo aj pozastavenie slávenia svätých omší na území celého Slovenka. Viaceré farnosti však...

Čítať viac

Primátor vyzýva občanov, buďte disciplinovaní a trpezliví!

13.03.2020 / Život

Primátor vyzýva občanov, buďte disciplinovaní a trpezliví!

Primátor mesta Miloš Meričko zvolal v piatok 13. marca krízový štáb v súvislosti so šíriacim sa ochorením COVID-19. 

Čítať viac