Smrť otvára nový svet, svet plný svetla

  • Kategória: Cirkev
  • Uverejnené 01. 11. 2019
  • Napísal: Mgr. František Mariňák
krize-dusicky

Žijeme v dobe, keď nám rýchle tempo života nedáva veľmi priestor na rozmýšľanie o posledných veciach človeka. Ešteže je tu Cirkev, ktorá nám vždy v novembri pripomína cez Božie slovo túto pravdu o našom živote.

„Dušičkové dni“ ako ich zvykneme nazývať, nás pozývajú na miesta, ktorým sa zvyčajne vyhýbame „lebo nemáme čas“. Čo je na týchto dňoch tak zvláštne, tak významné, že priťahujú ľudí na cintoríny? Sú veľké v tom, že symbolicky obnovujú a spojujú životy, ktoré boli pretrhnuté smrťou blízkych ľudí.

Niektorí myslia na svojich blízkych, ktorí nás predišli do večnosti často. Pre iných je to zase jediný deň v roku, keď si spomenú na svoju zomrelú matku, či otca. Ale táto spomienka na chvíle, keď boli ešte spolu je o to silnejšia. Neubránia sa pritom ani slzám, ktoré sú neklamným znakom ľútosti z toho, že chvíle prežité v šťastí ich rodinného kruhu sú preč. Hrob, ako miesto stretnutia je teda miestom, kde si človek listuje v minulosti ako v nejakom albume zážitkov. Keby sme však ostali iba pri tom, bolo by to veľmi málo.

Hrob, ako miesto stretnutia je teda miestom, kde si človek listuje v minulosti ako v nejakom albume zážitkov. Keby sme však ostali iba pri tom, bolo by to veľmi málo.

Hrob je okrem toho aj miestom nádeje. Nádeje, ktorú nám priniesol Ježiš Kristus. Aj jeho telo uložili do hrobu. A predsa tam neostal dlho. Už na tretí deň vstáva z mŕtvych a tak prináša radosť do života každého človeka. Nič z toho, čo v tieto dni konáme by nebolo; nebolo by žiadnych spomienok na zomrelých, nebolo by toľko cestovania po cintorínoch, nebolo by toľko sviec na hroboch, nebolo by štátneho sviatku, nebolo by žiadnych vencov, keby... – a toto je zmysel týchto dní – keby Ježiš nevstal z mŕtvych. Dnes teda oslavujeme Veľkú Noc.

To, čo nám cez veľkonočné sviatky zatienia veľkonočné vajíčka, oblievačka a starosti s upratovaním, to teraz prežívame v praxi – síce bez veľkonočných jedál, bez oblievačky, bez veľkonočných vajíčok, ale o to hlbšie by sme mali prežiť tajomstvo vzkriesenia. Dôsledkom Ježišovho zmŕtvychvstania je totiž naše osobné zmŕtvychvstanie.

Tak predsa smrť nie je to konečné, čo môže človeka postretnúť. Predsa sa za horizontom života otvára nový svet, svet plný svetla, ktorým je Boh.

Milióny sviec na našich cintorínoch nám musia biť do očí a majú nás provokovať, aby sme viac porozmýšľali o zmŕtvychvstaní. Keď sa postavíme nad hrob svojho príbuzného a zapálime sviecu, položme sa otázku: „Tak verím tomu vzkrieseniu alebo nie?“ Ak áno, od hrobu musím odísť iný...

* Pozrite si tiež: Dočasne prerušené...

* autor článku je humenským dekanom vo farnosti Všetkých svätých...

Pre občanov

Nová inzercia

Najnovšie články

  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
Predchádzajúci Ďalší

Volejbal: Humenčania si zo Starej Ľubovni doviezli zaslúžených 6 bodov

11.11.2019 / Šport

Volejbal: Humenčania si zo Starej Ľubovni doviezli zaslúžených 6 bodov

Humenskí volejbalisti potvrdili prvé miesto v 1. lige mužov, skupiny východ. Zo Starej Ľubovni si priviezli maximálny počet bodov a...

Čítať viac

Deň chleba na ZŠ Pugačevova

08.11.2019 / Školy

Deň chleba na ZŠ Pugačevova

Zamysleli ste sa niekedy nad tým, čo všetko je za tým, kým sa čerstvý chlieb dostane do našich rúk? Práve...

Čítať viac

Klzisko - otváracie hodiny pre verejnosť

07.11.2019 / Pre občanov

Klzisko - otváracie hodiny pre verejnosť

Predpokladané časy korčuľovania pre verejnosť v roku 2019.

Čítať viac

Volejbal: Humenčania aj naďalej bodovo stopercentní!

06.11.2019 / Šport

Volejbal: Humenčania aj naďalej bodovo stopercentní!

Volejbalisti ŠK Gymnázium Humenné odohrali cez víkend ďalšie zápasy. Privítali súpera z Popradu, ktorému nič nedarovali a pripísali si dve víťazstvá. Čítať viac

Prípravný zápas futsalovej reprezentácie sa odohrá aj v Humennom!

05.11.2019 / Šport

Prípravný zápas futsalovej reprezentácie sa odohrá aj v Humennom!

Po dvoch októbrových tréningových kempoch v Púchove a Kežmarku vedených novým reprezentačným trénerom Klaudiuszom Hirschom odohrajú dievčatá na...

Čítať viac