Do kín sa chystá celovečerný dokument o Downovom syndróme. Pripravujú ho dvaja Humenčania!

  • Kategória: Rôzne
  • Uverejnené 20. 03. 2018
  • Napísal: Tlačová správa
2018-03-foto02

Humenský scenárista a dramaturg Martin Šenc je spoluautorom pripravovaného dokumentárneho filmu Niečo naviac, ktorý búra mýty a predsudky o dieťati s Downovým syndrómom. Do spolupráce oslovil ďalšiu Humenčanku, známu skladateľku Ľubicu Čekovskú, ktorá pre film komponuje hudbu. Spolutvorcom filmu, ktorého premiéra je naplánovaná na september, je kameraman a režisér Pavol Kadlečík.

Stačil jeden jediný chromozóm v DNA navyše a všetko bolo odrazu inak. Niekoľko hodín po narodení malej Dorotky vykreslila lekárka rodičom vidinu čiernej budúcnosti s dieťatkom postihnutým Downovým syndrómom a ponúkla im možnosť zbaviť sa jej. Odmietli. Dnes je z Dorotky teenegerka, ktorá má svoje sny a túžby tak ako všetci mladí ľudia v jej veku. Jeden sen prerástol všetky - túži sa stať veľkou herečkou....

Na dokumentárnom filme Niečo naviac jeho autori pracujú už od začiatku roka 2014. Pôvodnou ambíciou kameramana a režiséra Pala Kadlečíka bolo natočiť krátkometrážny televízny dokument o bratislavskom divadle Dúhadlo, v ktorom účinkujú deti s Downovým syndrómom. Vyplynul z jeho osobného zážitku, kedy pri návšteve tohto divadelného súboru videl kreatívnu a obetavú prácu dramatoterapeutov s týmito deťmi a jej pozitívne výsledky. Keď do projektu ešte vo fáze vývoja prizval scenáristu a dramaturga Martina Šenca, našli spoločne v tejto téme omnoho väčší potenciál. Autori spoločne napísali nový scenár, ktorý už neplnil pôvodne zamýšľaný publicistický účel, ale bol oveľa osobnejší, dokumentárnejší a ponúkal úprimný ľudský príbeh.

2018-03-foto01

2018-03-foto03

Obaja sa zblížili s rodinou Vlčkovcov, ktorá má päť detí, pričom ich najmladšou dcérou je práve Dorotka, jedna z herečiek v príslušnom divadle. Veľmi ich zaujalo nastavenie celej rodiny. Dorotku s jej postihnutím prijali rodičia i súrodenci úplne, v pokoji a v láske. Práve toto tvorcov filmu priviedlo k túžbe nazrieť do ich sveta a odhaliť aký je život s dieťaťom, ktoré má Downov syndróm. Dorotke sa tak nepriamo splnil sen a stala sa hlavnou hrdinkou budúceho filmu. Tvorcovia si však museli pomaly a dôsledne získavať jej dôveru a spriateliť sa s ňou. Len tak bolo možné vstúpiť do jej osobného priestoru, kedy už nebolo potrebné pýtať sa, ale len nechať zapnutú kameru a pozorovať ju v jej svete.

Spoločnosť, a to i napriek osvete, nezriedka vníma Downov syndróm cez negatívne emócie a strach – strach rodičov, že sa ich dieťa narodí postihnuté a nezvládnu jeho výchovu, ako aj strach spoločnosti z „mongoloidných“ jedincov, ku ktorým nedokáže zaujať postoj a chápe ich ako čosi nepohodlné. Tvorcovia filmu Niečo naviac nabrali poriadny kus odvahy a filmom búrajú predsudky a mýty týkajúce sa diagnózy Downov syndróm. Bez patetických fráz a zjednodušovania vykresľujú mimoriadne autentický príbeh Dorotky a jej rodiny, odhaľujú pestrofarebný svet naplnenia, rodinného i osobného šťastia. Film pomáha divákovi pochopiť, že aj ľudia s touto diagnózou dokážu byť prínosom tak pre svoju rodinu, ako aj pre spoločnosť. Je úprimný, ľudský a naviac - pozitívny. A to sa dnes podarí máloktorému tvorcovi.

2018-03-foto02

Film vznikol s podporou Audiovizuálneho fondu a aktuálne je v postprodukcii. Tvorcovia Palo Kadlečík a Martin Šenc sa napokon spoločne podpísali pod scenár, réžiu i dramaturgiu filmu. Pôvodnú hudbu pre film tvorí známa slovenská hudobná skladateľka Ľubica Čekovská.

Slovenská premiéra sa uskutoční v septembri 2018 a do kín ho uvedie distribučná spoločnosť FILMTOPIA.

Niečo naviac teaser from Palo Kadlečík on Vimeo.

Zdroj: KADMEDIA

Pre občanov

Najbližšie udalosti

Nová inzercia

Myšlienka dňa

Vkladajte pozitívne myšlienky ako semená do úrodnej pôdy svojho ducha a dočkáte sa veľkolepej úrody.

Najnovšie články

  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
Predchádzajúci Ďalší

SHMÚ vydal pre okres Humenné meteorologickú výstrahu!

20.01.2019 / Pre občanov

SHMÚ vydal pre okres Humenné meteorologickú výstrahu!

Slovenský hydrometeorologický ústav vydal v tomto období meteorologické výstrahy pre okres Humenné. 

Čítať viac

Hokej: Zápas hviezd 1. hokejovej ligy s trojnásobným zastúpením MHK Humenné!

17.01.2019 / Šport

Hokej: Zápas hviezd 1. hokejovej ligy s trojnásobným zastúpením MHK Humenné!

Už 19. januára sa v Michalovciach stretnú najväčšie osobnosti St. Nicolaus 1. hokejovej ligy. V poradí...

Čítať viac

Vyjadrenie riaditeľa Technických služieb k zimnej údržbe ciest a chodníkov

16.01.2019 / Život

Vyjadrenie riaditeľa Technických služieb k zimnej údržbe ciest a chodníkov

Technické služby mesta Humenné v poslednom čase zaznamenali zvýšený počet sťažností. Dôvodom je vraj nedostatočne odhrnutý sneh na chodníkoch na...

Čítať viac

Futbal: FK Humenné zbrojí pred novou sezónou

15.01.2019 / Šport

Futbal: FK Humenné zbrojí pred novou sezónou

Zdá sa, že vedenie FK Humenné nechce nechať nič na náhodu! Do nasledujúcej časti sezóny III. TIPOS ligy východ vstúpi...

Čítať viac

Bilancujeme rok 2018. Aké mená dostali mladí Humenčania najčastejšie?

14.01.2019 / Život

Bilancujeme rok 2018. Aké mená dostali mladí Humenčania najčastejšie?

Január každého roka sa nezaobíde bez bilancovania. Štatistika počtu obyvateľov či narodených a zomrelých prináša vždy zaujímavé čísla.

Čítať viac