Ako si vybrať správne dioptrické okuliare – radí skúsená optika IVIoptik

  • Kategória: PR
  • Uverejnené 22. 12. 2018
  • Napísal: admin
foto3

Rodičia detí, ktoré nosia dioptrické okuliare, nám dajú iste za pravdu, že výber tých správnych rámov pre ich ratolesti môže byť náročný a zdĺhavý proces. Deti ich totiž nosia v závislosti od ich veku a kritéria sa môžu diametrálne líšiť od tých vašich. Zo skúsenosti vieme, že rodičom záleží hlavne na tom, aby boli rámy praktické a vydržali dlhšie než cestu domov z optiky. Deti si však vyberajú rámy, v ktorých budú vyzerať cool a trendy.

Veľkosť a typ dioptrií je rozhodujúca

V závislosti od stupňa potrebnej vizuálnej korekcie, očný lekár predpíše okuliare na úplné alebo čiastočné nosenie. Niektoré deti potrebujú dioptrické okuliare iba na príležitostné nosenie, zatiaľ čo iné ich musia nosiť permanentne. Práve táto skutočnosť je smerodajná pri výbere správneho dioptrického rámu. Dioptrie určené na každodenné nosenie majú väčšinou hrubšie sklá. Preto je pri tomto type dioptrií dôležité zvoliť čo najmenšie rámy, aby sa znížila konečná hrúbka šošovky a naopak.

foto1

Plastické alebo kovové dioptrické okuliare?

Detské rámy sú vyrobené buď z plastu alebo z kovu v závislosti od ich štýlu a dizajnu. V minulosti boli plastové rámy lepšou voľbou pre deti, pretože sa považovali za odolnejšie a znižovali riziko ohnutia alebo nalomenia. Plastové rámy boli taktiež menej nákladné. V súčasnosti však majú kovové rámy podobné vlastnosti. Pozor si však treba dávať na zliatiny vyvolávajúce alergickú reakciu, napríklad zliatiny obsahujúce nikel. V optike IVIoptik v Michalovciach vám skúsení optici poradia aj s voľbou kovových hypoalergénnych rámov.

Jednou z najväčších výhod kovových rámov je to, že sa vyrábajú s nastaviteľnými nosnými podložkami, takže sa hodia na každý typ tváre. Práve táto vlastnosť je dôležitá hlavne u detí, pretože ich nosy ešte nie sú úplne vyvinuté a nemajú mostík, ktorý by zabránil posunutiu rámov.

Na rozdiel od kovových rámov, plastové rámy sa deťom často kĺžu z vrchu nosa bez ohľadu na to ako dobre sedia predtým, než sú šošovky založené. Váha šošoviek totiž spôsobí mierne skĺznutie okuliarov a deti tak majú tendenciu pozerať cez vrchol šošoviek namiesto toho aby zatlačili okuliare na miesto.

Výber šošoviek pre deti

Akonáhle si vy a vaše dieťa vyberiete tie správne rámy, ďalšou úvahou by mal byť správny výber šošoviek. Detské dioptrické šošovky by mali byť vyrobené z polykarbonátu alebo trivexu. Tieto materiály sú oveľa odolnejšie voči nárazu, ako iné materiály šošoviek a tým zvyšujú bezpečnosť. Polykarbonátové a trivexové šošovky sú tiež výrazne ľahšie ako bežné plastové šošovky, čo znižuje celkovú váhu dioptrických okuliarov. Predovšetkým pri silných dioptriách. Navyše, polykarbonát a trivex majú zabudovanú ochranu pred poškodzujúcimi ultrafialovými lúčmi.

Takéto šošovky sú tiež odolné voči poškrabaniu. Aj cena za polykarbonátové šošovky je vo všeobecnosti porovnateľná s cenou bežných plastových šošoviek, ktoré sú tiež s UV povlakom odolným voči poškrabaniu. Avšak, s polykarbonátovými šošovkami zabezpečíte deťom extra ochranu ich očí.

Najmenej žiaduci materiál pre detské šošovky je sklo. Aj keď je sklo väčšinou ošetrené kvôli odolnosti voči nárazom, sklo sa môže roztrhnúť keď sa zlomí a poraniť oko dieťaťa. Sklenené šošovky sú tiež výrazne ťažšie, čo znižuje ich pohodlie pri nosení.

foto2

Výber správnych dioptrických okuliarov pre vaše deti je dôležitý. Dizajn je skutočne smerodajný, pretože okuliare musia deťom dobre sadnúť. A to aby im nepadali z nosa a taktiež aby sa v nich deti cítili cool medzi spolužiakmi. Pri výbere však treba brať do úvahy aký typ nosenia dioptrií bol deťom predpísaný, či sú pre dieťa vhodnejšie plastové alebo kovové rámy a taktiež vhodný typ šošoviek. Pre viac informácii navštívte web stránku IVIoptik alebo optiku priamo na prízemí polikliniky v Michalovciach.

Pre občanov

Najbližšie udalosti

Nová inzercia

Myšlienka dňa

Vkladajte pozitívne myšlienky ako semená do úrodnej pôdy svojho ducha a dočkáte sa veľkolepej úrody.

Najnovšie články

  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
Predchádzajúci Ďalší

SHMÚ vydal pre okres Humenné meteorologickú výstrahu!

20.01.2019 / Pre občanov

SHMÚ vydal pre okres Humenné meteorologickú výstrahu!

Slovenský hydrometeorologický ústav vydal v tomto období meteorologické výstrahy pre okres Humenné. 

Čítať viac

Hokej: Zápas hviezd 1. hokejovej ligy s trojnásobným zastúpením MHK Humenné!

17.01.2019 / Šport

Hokej: Zápas hviezd 1. hokejovej ligy s trojnásobným zastúpením MHK Humenné!

Už 19. januára sa v Michalovciach stretnú najväčšie osobnosti St. Nicolaus 1. hokejovej ligy. V poradí...

Čítať viac

Vyjadrenie riaditeľa Technických služieb k zimnej údržbe ciest a chodníkov

16.01.2019 / Život

Vyjadrenie riaditeľa Technických služieb k zimnej údržbe ciest a chodníkov

Technické služby mesta Humenné v poslednom čase zaznamenali zvýšený počet sťažností. Dôvodom je vraj nedostatočne odhrnutý sneh na chodníkoch na...

Čítať viac

Futbal: FK Humenné zbrojí pred novou sezónou

15.01.2019 / Šport

Futbal: FK Humenné zbrojí pred novou sezónou

Zdá sa, že vedenie FK Humenné nechce nechať nič na náhodu! Do nasledujúcej časti sezóny III. TIPOS ligy východ vstúpi...

Čítať viac

Bilancujeme rok 2018. Aké mená dostali mladí Humenčania najčastejšie?

14.01.2019 / Život

Bilancujeme rok 2018. Aké mená dostali mladí Humenčania najčastejšie?

Január každého roka sa nezaobíde bez bilancovania. Štatistika počtu obyvateľov či narodených a zomrelých prináša vždy zaujímavé čísla.

Čítať viac