Len jeden domov - "humenský"

  • Uverejnené 09. 11. 2018
  • Napísal: Jaroslav Varchola
2014-07-jaro-varchola09

Vôbec nechápali. Nerozumeli tomu, prečo sa chcem vrátiť naspäť. Taká bola reakcia mojich kamarátov Slovákov a Čechov, ktorí študujú alebo pracujú vo Švajčiarsku na to, keď som im povedal, že hneď po skončení môjho vedeckého projektu sa vraciam a chcem ostať žiť na Slovensku, dokonca na ďalekom východe Slovenska.

Áno je pravda, že Švajčiarsko je omnoho bohatšia krajina a takmer všetko tam funguje lepšie ako u nás. A navyše, je to krásna alpská krajina s úžasnou prírodou a peknými mestami, ale predsa som sa tam nikdy necítil ako doma. A kúsok domova chýba určite všetkým Slovákom žijúcim v zahraničí, čo dokazuje aj to, že sa medzi sebou stretávajú a neprestávajú sa zaujímať o to, čo sa deje na Slovensku. Myslím, že vďaka tým skvelým ľuďom, čo som tam spoznal, sa nám ten kúsok domova podarilo vytvoriť, ale bol to malý ostrov (Česko)Slovenska v cudzej krajine.

2014-07-jaro-varchola02Úryvok z rozhovoru s Jaroslavom Varcholom v rámci vedeckého projektu Sciex, ktorého bol súčasťou.
Na fotke v laboratóriu spolu s ním švajčiarsky profesor George Wagnieres.

Nezávislý pozorovateľ by povedal, že Švajčiarsky Lausanne pri Ženevskom jazere s výhľadom na Alpy s Humenným nemá zmysel ani porovnávať, ale ja mám jasno, ktoré mesto je pre mňa viac. Život je totiž len jeden. Aj detstvo je len jedno. A navyše ľudská pamäť má často tú úžasnú vlastnosť pamätať si z detských čias len to pekné a na to zlé zabudnúť. A toho pekného bolo tak veľa. A všetko som to zažil v Humennom. Všetok ten prvý úžas z objavovania sveta okolo seba.

Toľko ulíc a miest v našom meste vo mne aktivuje vzácne spomienky a pripomína mi, kto vlastne som. Človek si jednoducho niektoré veci v živote nemôže vybrať, vrátane toho, kde sa narodí. Musí ich pokorne prijať. Snažiť sa zabudnúť a aj v myšlienkach opustiť svoj domov znamená poprieť svoju minulosť, poprieť sám seba.

Preto by sme sa nemali snažiť vytrhnúť korene spájajúce nás s našim domovom a ostať bez pevnej pôdy v našej minulosti, ale aj keď mnohých z nás budúcnosť zaveje niekam do sveta, nezabudnime, že Humenné, náš domov, tam niekde ďaleko stále existuje a nová generácia mladých tam prežíva svoje jediné detstvo v živote a aj my sme zodpovední zato, aký bude ich prvý kontakt so svetom.

humenne-kastiel.jpg

* viac o autorovi komentára...

Pre občanov

Najbližšie udalosti

Nová inzercia

Myšlienka dňa

Životná múdrosť znamená: Všetky veci brať ako dôležité, ale nijakú celkom vážne.

Najnovšie články

  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
Predchádzajúci Ďalší

Žiaci CSŠ Humenné zachránili Vianoce vďaka anjelikovi Babráčikovi

13.12.2018 / Školy

Žiaci CSŠ Humenné zachránili Vianoce vďaka anjelikovi Babráčikovi

Divadelné predstavenie žiakov a študentov Cirkevnej spojenej školy v spolupráci so Súkromnou umeleckou školou Via arto aj tento rok potešilo...

Čítať viac

Klzisko - otváracie hodiny pre verejnosť

12.12.2018 / Pre občanov

Klzisko - otváracie hodiny pre verejnosť

Predpokladané časy korčuľovania pre verejnosť v roku 2018.

Čítať viac

Miloš Meričko zložil primátorský sľub!

11.12.2018 / Samospráva

Miloš Meričko zložil primátorský sľub!

V pondelok 10. decembra 2018 sa uskutočnilo slávnostné ustanovujúce mestské zastupiteľstvo, na ktorom zložil sľub novozvolený primátor PhDr. Ing. Miloš...

Čítať viac

Kúpalisko, plaváreň Humenné - otváracie hodiny pre verejnosť

11.12.2018 / Pre občanov

Kúpalisko, plaváreň Humenné - otváracie hodiny pre verejnosť

Pozrite si otváracie hodiny pre verejnosť na 50. týždeň 2018 pre plaváreň v Humennom.

Čítať viac

Žiaci ZUŠ na Mierovej ulici pripravili pre žiakov materských skôl Mikulášsky koncert

10.12.2018 / Školy

Žiaci ZUŠ na Mierovej ulici pripravili pre žiakov materských skôl Mikulášsky koncert

Ako každý rok pred vianočnými sviatkami, aj tento rok sa predstavila ZUŠ na Mierovej ulici v Humennom MIKULÁŠSKYM KONCERTOM pre...

Čítať viac