14. február - sviatok zaľúbených či sviatok predajcov?

  • Uverejnené 13. 02. 2013
  • Napísal: Janka Hodorová, Lenka Mikitová
2013_2_valentin

Výklady plné srdiečok, akciové letáky sladkostí v hypermarketoch, zvýšený dopyt po ružiach v kvetinárstvach... opäť sa blíži 14. február, Deň sv. Valentína. Pre niekoho deň ako každý iný, pre iných výnimočný deň prejavu lásky a pre predajcov možnosť zisku.

V západných krajinách je práve tento sviatok z pohľadu ziskovosti na druhom mieste, hneď po predvianočných nákupoch.

Vieme však, akú udalosť z minulosti tento deň pripomína?
Svätý Valentín bol katolíckym kňazom v Ríme v 3. storočí. V tomto období rímska ríša odolávala útokom polobarbarských germánskych kmeňov. Keď sa na cisárskom tróne objavil Claudius II., ktorý sa snažil o zlepšenie armády. Videl, že slobodní muži idú do boja s vyšším odhodlaním ako tí, ktorých doma čakali manželky a deti. Preto vydal zákaz sobášiť mladé páry. Sviatosť manželstva mohli prijať len tí muži, ktorí neboli schopní ísť do boja. Kňazovi Valentínovi sa tento príkaz nepáčil, a preto sobášil zaľúbené páry tajne. Po čase ho však odhalili a uväznili. Mučením ho nútili zrieknuť sa Krista, a tak si zachrániť život. Keďže sa im nepodvolil a Krista sa nezriekol, dňa 14. februára roku 269 ho cisár Claudius II. poslal pod katovu sekeru.

V katolíckej cirkvi sa sviatok svätého Valentína slávi od roku 496. Do svetového povedomia sa tento deň ako deň zaľúbených dostal v 19. storočí. Avšak prvú „valentínku“ poslal francúzsky vojvoda Karol Orleánsky svojej žene z londýnskeho Toweru už v 15.storočí. Obsahovala niekoľko veršov pozornosti a horúce vyznanie lásky. Časom sa tento zvyk prostredníctvom komercializácií dostal do celého sveta.

A čo nám tento sviatok hovorí dnes?
Svätý Valentín nám zanechal posolstvo lásky. Podporoval lásku mladých a nevzdal sa ani lásky ku Kristovi. Ukázal, že sviatosť manželstva je potrebná a oplatí sa pre ňu i zomrieť. Preto je milé, že si jeho obetu prejavujeme náklonnosťou k sebe. Avšak nezabúdajme, že máme pred sebou ešte veľa ďalších dní, až 364.


Prečo si teda prejavovať lásku hlavne/len 14.februára a vo väčšine prípadov drahými hmotnými darmi, ktoré častokrát nevypovedajú o sile, intenzite vašich citov?
Ak máte niekoho radi, určite mu neprejavujete lásku iba v jeden deň, ale naopak, snažíte sa o dennodenne dokazovanie vašej priazne, obdivu, lásky. Podobne by to malo byť aj so 14. februárom. Tento deň by mal pripomenúť obetu sv. Valentína, ktorá zobrazuje silu opravdivej lásky, mal by vyzvať všetkých zaľúbených i nezaľúbených k zamysleniu, čo je pravá láska, a ku konkrétnemu prejavu lásky blížnym.

Podstata sviatku nespočíva v darovaní hmotných darov, ale darovaní seba pre druhého/druhých.

Avšak nemyslím si, že iba cenovo drahé dary, ktoré nám ponúkajú výklady v predajniach, šarmantní obchodníci či módne časopisy, sú hodnotnými darmi. Častokrát je to iba akási účinná marketingová stratégia, ktorá chce pod sloganom „Mám ťa rád“ či „Milujem ťa“ na nejakom drahom produkte vytvoriť dojem, že práve to je to pravé orechové pre vás ako darček blížnemu. Avšak je to naozaj tak??? Meria sa vaša láska cenovou hodnotou vášho daru? Azda cena darovanej veci je prejavom a hodnotovým vyjadrením vašej lásky, uznania? Čo vypovie o citoch viac, ako práve originál vaše slová, ktoré môže od vás počuť váš blízky. Podstata sviatku nespočíva v darovaní hmotných darov, ale darovaní seba pre druhého/druhých. Vôbec sa nemusíme obdarúvať veľkými darmi, stačia maličkosti ako ruža, malá sladká pozornosť či valentínka. Veď ako sa hovorí, láska rastie v maličkostiach.

V závere už len dodávam, že či už je Deň sv. Valentína alebo nie, treba si uvedomiť, že láska je to najcennejšie, čo máme a môžeme ponúknuť všetkým. Naučme sa ju prijímať, ale aj dávať. Lebo čím by sme boli bez lásky?

Pre občanov

Nová inzercia

Myšlienka dňa

Ak chcete vedieť aké ste mali včera myšlienky, všimnite si, ako sa dnes cíti vaše telo.

Najnovšie články

  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
Predchádzajúci Ďalší

Kúpalisko, plaváreň Humenné - otváracie hodiny pre verejnosť

23.04.2019 / Pre občanov

Kúpalisko, plaváreň Humenné - otváracie hodiny pre verejnosť

Pozrite si otváracie hodiny pre verejnosť na 17. týždeň 2019 pre plaváreň v Humennom.

Čítať viac

SHMÚ vydal pre okres Humenné meteorologickú výstrahu!

21.04.2019 / Pre občanov

SHMÚ vydal pre okres Humenné meteorologickú výstrahu!

Slovenský hydrometeorologický ústav vydal v tomto období meteorologické výstrahy pre okres Humenné. 

Čítať viac

Veľkonočná výzdoba v Humennom aj s novinkou

18.04.2019 / Život

Veľkonočná výzdoba v Humennom aj s novinkou

Jar rozkvitla púčikmi stromov v našom meste rýchlosťou svetla. Vzduch je teplejší a dni o čosi dlhšie naplnené svetlom. Námestie...

Čítať viac

Rozpis bohoslužieb vo veľkom týždni v humenskom gréckokatolíckom kostole

17.04.2019 / Cirkev

Rozpis bohoslužieb vo veľkom týždni v humenskom gréckokatolíckom kostole

Ponúkame liturgický program na Veľký týždeň Veľkého pôstu v dňoch 18. - 21.04.2019 v humenskom gréckokatolíckom kostole - farnosť Zosnutia...

Čítať viac

Humennčania vyzbierali v rámci Dňa narcisov túto sumu!

17.04.2019 / Život

Humennčania vyzbierali v rámci Dňa narcisov túto sumu!

Mesto Humenné sa v tomto roku zapojilo do tradičnej celoslovenskej humánnej zbierky známej pod názvom Deň narcisov, ktorý sa uskutočnil...

Čítať viac