Betlehemské svetlo je už na ceste

  • Uverejnené 19. 12. 2018
  • Napísal: Peter Veselský
2012_12_advent2

Keď sa v čase dopravnej špičky pozrieme na to, ako to vyzerá na našich cestách, vidíme neraz nekonečné rady áut. Všetci sa niekde ponáhľajú, niečo vybavujú, nakupujú, predávajú, cestujú za prácou, cestujú z práce, za rodinou, od rodiny... Ako chlapca ma vždy fascinovalo, keď sme prišli s rodičmi do Bratislavy alebo do nejakého veľkomesta, kde som mohol pozorovať práve tento ruch. Pripadlo mi to ako veľké mravenisko, v ktorom každý má svoju úlohu a svoj cieľ. Neskôr ako starší som už začal chápať skôr tú náročnú stránku tohto ruchu. Uvedomil som si, že to nie je o zábave, ale o práci. Každý cestuje, pracuje, namáha sa, aby zarobil na živobytie pre seba a – ak je otcom alebo matkou – aj pre svojich drahých. Je pravdou, že okrem ciest a námah, ktoré vynakladáme pri pracovnom vyťažení, niektoré cesty a činnosti podnikáme kvôli tomu, aby sme boli spolu so svojimi blízkymi, priateľmi, alebo jednoducho ideme za svojimi koníčkami či za dovolenkou na vysnívané miesta. Vo väčšine prípadov však je viac tých „pracovných“ než „relaxačných“ kilometrov.

Nech už je to akokoľvek, pri súčasnom životnom tempe často nemáme chuť a čas veľmi rozmýšľať o veciach, ktoré nesúvisia priamo s našimi najbližšími povinnosťami a plánmi. Každý deň má dosť svojich starostí, tak načo si zaťažovať hlavu niečím iným? Pracovať, zarobiť, nakúpiť, minúť, to je kolobeh peňazí v civilizácii. Skutočnosti, ktoré presahujú krátkodobý horizont nášho rutinného života, sa nezmestia do tohto kolobehu. Otázkou však je, čo sa stane, ak sa predsa len nepokúsime pozrieť na onen horizont. Nemôže sa nám tento kolobeh práce a peňazí po rokoch celkom sprotiviť? Dá nám to všetko nejaký hlbší zmysel?

Betlehemské svetlo je možno už na ceste. Do Vianoc by mohlo doraziť aj k nám.

Do našej všednosti od tejto nedele prichádza Advent a my pravdepodobne v predvianočnom čase ešte zvýšime pracovné tempo i množstvo najazdených kilometrov. Chceme toho veľa stihnúť, aby boli sviatky také, aké majú byť. Teda aspoň čo do vonkajšej stránky a čo do našej predstavy. Oveľa dôležitejšie však je to, či sa nám podarí naplniť ich vnútornú podstatu. Tú, ktorú majú Vianoce samy v sebe a my ju musíme namáhavo objavovať. Kvôli nej ale vzniklo to všetko vonkajšie, čo nás stojí množstvo kilometrov a kilojoulov. Pritom aj samotné sviatky poukazujú na ten horizont, ktorému sa náš pohľad počas všedných dní väčšinou úspešne vyhýba. Zdá sa však, že keď už sa zem nechce dotknúť neba, samo nebo sa na Vianoce dotýka zeme. No toto si všimne len ten, kto s otvoreným srdcom prežije aj Advent.

Nech náš Advent nie je len o výrobe adventného venca alebo o postupnom zapaľovaní adventných sviec. Nech to nie je ani iba o zastavení sa s kamarátmi na punč počas predvianočných nákupov. Chce to trochu viac. Betlehemské svetlo je možno už na ceste. Do Vianoc by mohlo doraziť aj k nám.

* Autor je direktorom saleziánskej komunity v Humennom

Pre občanov

Najbližšie udalosti

Nová inzercia

Myšlienka dňa

Vkladajte pozitívne myšlienky ako semená do úrodnej pôdy svojho ducha a dočkáte sa veľkolepej úrody.

Najnovšie články

  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
Predchádzajúci Ďalší

SHMÚ vydal pre okres Humenné meteorologickú výstrahu!

20.01.2019 / Pre občanov

SHMÚ vydal pre okres Humenné meteorologickú výstrahu!

Slovenský hydrometeorologický ústav vydal v tomto období meteorologické výstrahy pre okres Humenné. 

Čítať viac

Hokej: Zápas hviezd 1. hokejovej ligy s trojnásobným zastúpením MHK Humenné!

17.01.2019 / Šport

Hokej: Zápas hviezd 1. hokejovej ligy s trojnásobným zastúpením MHK Humenné!

Už 19. januára sa v Michalovciach stretnú najväčšie osobnosti St. Nicolaus 1. hokejovej ligy. V poradí...

Čítať viac

Vyjadrenie riaditeľa Technických služieb k zimnej údržbe ciest a chodníkov

16.01.2019 / Život

Vyjadrenie riaditeľa Technických služieb k zimnej údržbe ciest a chodníkov

Technické služby mesta Humenné v poslednom čase zaznamenali zvýšený počet sťažností. Dôvodom je vraj nedostatočne odhrnutý sneh na chodníkoch na...

Čítať viac

Futbal: FK Humenné zbrojí pred novou sezónou

15.01.2019 / Šport

Futbal: FK Humenné zbrojí pred novou sezónou

Zdá sa, že vedenie FK Humenné nechce nechať nič na náhodu! Do nasledujúcej časti sezóny III. TIPOS ligy východ vstúpi...

Čítať viac

Bilancujeme rok 2018. Aké mená dostali mladí Humenčania najčastejšie?

14.01.2019 / Život

Bilancujeme rok 2018. Aké mená dostali mladí Humenčania najčastejšie?

Január každého roka sa nezaobíde bez bilancovania. Štatistika počtu obyvateľov či narodených a zomrelých prináša vždy zaujímavé čísla.

Čítať viac