Betlehemské svetlo je už na ceste

  • Uverejnené 19. 12. 2018
  • Napísal: Peter Veselský
2012_12_advent2

Keď sa v čase dopravnej špičky pozrieme na to, ako to vyzerá na našich cestách, vidíme neraz nekonečné rady áut. Všetci sa niekde ponáhľajú, niečo vybavujú, nakupujú, predávajú, cestujú za prácou, cestujú z práce, za rodinou, od rodiny... Ako chlapca ma vždy fascinovalo, keď sme prišli s rodičmi do Bratislavy alebo do nejakého veľkomesta, kde som mohol pozorovať práve tento ruch. Pripadlo mi to ako veľké mravenisko, v ktorom každý má svoju úlohu a svoj cieľ. Neskôr ako starší som už začal chápať skôr tú náročnú stránku tohto ruchu. Uvedomil som si, že to nie je o zábave, ale o práci. Každý cestuje, pracuje, namáha sa, aby zarobil na živobytie pre seba a – ak je otcom alebo matkou – aj pre svojich drahých. Je pravdou, že okrem ciest a námah, ktoré vynakladáme pri pracovnom vyťažení, niektoré cesty a činnosti podnikáme kvôli tomu, aby sme boli spolu so svojimi blízkymi, priateľmi, alebo jednoducho ideme za svojimi koníčkami či za dovolenkou na vysnívané miesta. Vo väčšine prípadov však je viac tých „pracovných“ než „relaxačných“ kilometrov.

Nech už je to akokoľvek, pri súčasnom životnom tempe často nemáme chuť a čas veľmi rozmýšľať o veciach, ktoré nesúvisia priamo s našimi najbližšími povinnosťami a plánmi. Každý deň má dosť svojich starostí, tak načo si zaťažovať hlavu niečím iným? Pracovať, zarobiť, nakúpiť, minúť, to je kolobeh peňazí v civilizácii. Skutočnosti, ktoré presahujú krátkodobý horizont nášho rutinného života, sa nezmestia do tohto kolobehu. Otázkou však je, čo sa stane, ak sa predsa len nepokúsime pozrieť na onen horizont. Nemôže sa nám tento kolobeh práce a peňazí po rokoch celkom sprotiviť? Dá nám to všetko nejaký hlbší zmysel?

Betlehemské svetlo je možno už na ceste. Do Vianoc by mohlo doraziť aj k nám.

Do našej všednosti od tejto nedele prichádza Advent a my pravdepodobne v predvianočnom čase ešte zvýšime pracovné tempo i množstvo najazdených kilometrov. Chceme toho veľa stihnúť, aby boli sviatky také, aké majú byť. Teda aspoň čo do vonkajšej stránky a čo do našej predstavy. Oveľa dôležitejšie však je to, či sa nám podarí naplniť ich vnútornú podstatu. Tú, ktorú majú Vianoce samy v sebe a my ju musíme namáhavo objavovať. Kvôli nej ale vzniklo to všetko vonkajšie, čo nás stojí množstvo kilometrov a kilojoulov. Pritom aj samotné sviatky poukazujú na ten horizont, ktorému sa náš pohľad počas všedných dní väčšinou úspešne vyhýba. Zdá sa však, že keď už sa zem nechce dotknúť neba, samo nebo sa na Vianoce dotýka zeme. No toto si všimne len ten, kto s otvoreným srdcom prežije aj Advent.

Nech náš Advent nie je len o výrobe adventného venca alebo o postupnom zapaľovaní adventných sviec. Nech to nie je ani iba o zastavení sa s kamarátmi na punč počas predvianočných nákupov. Chce to trochu viac. Betlehemské svetlo je možno už na ceste. Do Vianoc by mohlo doraziť aj k nám.

* Autor je direktorom saleziánskej komunity v Humennom

Pre občanov

Najbližšie udalosti

Nová inzercia

Najnovšie články

  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
Predchádzajúci Ďalší

9 skvelých tipov, kde sa schladiť počas leta!

09.07.2019 / Život

9 skvelých tipov, kde sa schladiť počas leta!

Leto a prázdniny sú už v plnom prúde, a tak sme pre vás pripravili výber tých najlepších miest na kúpanie...

Čítať viac

Kúpalisko, plaváreň Humenné - otváracie hodiny pre verejnosť

08.07.2019 / Pre občanov

Kúpalisko, plaváreň Humenné - otváracie hodiny pre verejnosť

Pozrite si otváracie hodiny pre verejnosť na 28. týždeň 2019 pre plaváreň v Humennom.

Čítať viac

Vydarený a úspešný školský rok vo vedomostných, športových i umeleckých súťažiach pre ZŠ Pugačevova

05.07.2019 / Školy

Vydarený a úspešný školský rok vo vedomostných, športových i umeleckých súťažiach  pre ZŠ Pugačevova

Bežnou súčasťou života na ZŠ Pugačevova v Humennom je zapájanie sa do rôznych súťaží, obzvlášť predmetových olympiád. V školskom roku 2018/2019 sa...

Čítať viac

Práca, brigáda Humenné a okolie

03.07.2019 / Pre občanov

Práca, brigáda Humenné a okolie

Hľadáte zamestnanie, potešila by vás slušná práca alebo brigáda? Pozrite si voľné pracovné miesta v Humennom a okolí.

Čítať viac

Na humenské námestie zavíta umelecký klenot i vážne memento

02.07.2019 / Kultúra

Na humenské námestie zavíta umelecký klenot i vážne memento

Spájať slávny film „Obchod na korze“ s Humenným nebýva zvykom. Je to však trocha nespravodlivé, pretože humenský rodák Ladislav Grosman...

Čítať viac