Oznam

   Na stránke pracujeme, aby sme vám čoskoro mohli priniesť nový obsah.

Jarmočné reminiscencie

  • Uverejnené 21. 09. 2014
  • Napísal: Jana Kababíková
jana-kababikova-02

Pred časom som sprevádzala jedného študenta na súťaž do Bratislavy (kde sa mu, mimochodom veľmi darilo) a pred odchodom na nočný rýchlik sme si pozreli Bratislavský hrad, Most SNP a zvyšný čas sme strávili v neďalekom nákupnom centre. Kým som doň nevstúpila, bola som odporkyňou používania slova shopping, keďže máme pekné slovenské slovo nakupovanie. Ale v tomto centre som to pochopila. Kým študent zháňal nejaké značkové tričká, ja som si z dlhej chvíle pozrela výklad plný neuveriteľne drahých briliantov a potom len tak sledovala ľudí.

Okolo mňa nervózne prechádzali dvojice pravdepodobne mladých, ale poriadne namosúrených manželov s rukami obťažkanými taškami naplnené rôznym značkovým oblečením. Na prízemí sa pri vystavených minibazénoch hrali deti s rukávmi mokrými od vody – nikto sa o ne nestaral, nikto z rodičov ani iných dospelých pri nich nebol. Podchvíľou dolu schodiskom zostupovali skromne, nenápadne a vkusne oblečené (zrejme) mamy so supermoderne oblečenými dcérami zjavne nespokojnými, že shopping sa im úplne nevydaril.

Bola som rada, že po hodine oznámili záverečnú a že sme odtiaľ odišli. Bol to pre mňa šokujúci zážitok, ktorý mi ujasnil rozdiel medzi nakupovaním a shoppingom. Nakupujú tí, ktorí niečo konkrétne potrebujú, a shoppingom sa zaoberajú evidentne frustrovaní, depresívni a vnútorne nespokojní ľudia rôzneho veku.

Priznám sa, že nemám rada žiadne masové akcie, ale na rozdiel od shoppingu mám veľmi rada jarmočnú atmosféru. V detstve som v televízii videla (i dnes si rada pozriem) príbehy o svákovi Raganovi, ktoré sú úzko späté s jarmokmi. Všade hlasná hudba, veľa ľudí, úprimný smiech, vykrikovanie remeselníkov a roľníkov, ktorí chcú predať svoj tovar. Myslím si, že podobnú náladu mali určite aj jarmoky v Humennom v minulých dvoch - troch storočiach.

Jarmoky v minulosti a dnes sa výrazne líšia, ale to jediné, čo ich spája, sú veľké množstvá ľudí, ktorí sa pohybujú minimálne v dvoch smeroch, občas do seba nechtiac narazia a zrazu zistia, že stretli známeho či príbuzného, ktorého už roky nevideli.

Milujem túto stránku humenských letných aj zimných jarmokov. Sama sa väčšinou len prechádzam stredom niektorého z prúdov ľudí, pozriem si tradičné remeslá a každý rok si kúpim niečo z dreva – varešku, naberačku medu, soľničku či inú drobnosť, lebo vôňu dreva mám rada a zároveň obdivujem prácu rúk, ktoré dokážu vyčariť milé maličkosti. Aj ja zvyčajne stretnem niekoho, koho som už dlhšie nevidela, a vždy ma to poteší.

Ani tohtoročný jarmok ma svojou atmosférou nesklamal. Raňajšie a popoludňajšie naháňanie sa za tovarom rôznej a občas pochybnej kvality, poznačené nervozitou dospelých, plačom detí, ktorým uletel vytúžený balón, a „ofučanosťou“ tínedžerov, ktorí sa snažia zmanipulovať rodičov, aby im kúpili najnovší módny výstrelok, to vždy s radosťou vynechám.

V podvečer sa však všetko upokojí, jarmočníci pomaly skladajú svoj tovar, len stánky s občerstvením sú plné smiechu, spevu a rozhovorov. Teším sa z toho, že v Humennom sa ľudia vedia stretnúť, zaspievať si, pochváliť sa, čo sa im podarilo, porozprávať sa o živote, o radostiach i strastiach, len tak – úprimne a s humorom. Nech nám to – Humenčanom – zostane ako dobrý zvyk, lebo sa páči aj mnohým našim rodákom, ktorí odišli za štúdiom, za prácou či za životnou láskou napríklad aj do Bratislavy.

Pre občanov

Najbližšie udalosti

Žiadne udalosti

Najnovšie články

  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
Predchádzajúci Ďalší

Live stream: "Motorpárty DEMON PROXIMUM 665"

13.05.2022 / Život

Live stream: "Motorpárty DEMON PROXIMUM 665"

Live stream z humenského námestie, kde sa od 9:30 hod. oficiálne začína "Motorpárty DEMON PROXIMUM 665". Čakajú na Vás zábery...

Čítať viac

Trička na pomoc Ukrajine

02.03.2022 / Život

Trička na pomoc Ukrajine

V duchu myšlienky #LáskaDávanímRastie by sme radi pomohli ľuďom na Ukrajine aj my z portálu nasehumenne.sk. Pripravili sme preto 3...

Čítať viac

Spievali sme pre „pápeža“

06.10.2021 / Školy

Spievali sme pre „pápeža“

Cirkevná spojená škola v Humennom a jej študentky sa aktívne zapojili do priebehu celej slávnosti v Košiciach. Sestry Miriama a...

Čítať viac

SHMÚ vydal pre okres Humenné meteorologickú výstrahu!

23.06.2021 / Pre občanov

SHMÚ vydal pre okres Humenné meteorologickú výstrahu!

Slovenský hydrometeorologický ústav vydal v tomto období meteorologické výstrahy pre okres Humenné. 

Čítať viac

Letná sezóna na humenskom kúpalisku je zahájená!

18.06.2021 / Život

Letná sezóna na humenskom kúpalisku je zahájená!

Letné kúpalisko v Humennom sa pre verejnosť otvára už tento víkend. V druhom stupni ostražitosti (oranžový okres) je kapacita kúpaliska...

Čítať viac